"Invierea" unei locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

georgeadryan

Member
15 Ianuarie 2008
25
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare! Dupa cinci ani in care trenuletele mele au stat in cutii m-am decis sa le readuc la viata.
Am doua intrebari pentru cei care au mai repus pe sine locomotive nefolosite de mult timp. Exista sansa ca ele sa nu mai functioneze? Ar trebui sa le pregatesc/verific cumva inainte sa le pun pe sina? Ma gandesc ca ceva din interiorul lor ar fi putut rugini avand in vedere ca in camera unde au stat temperatura ajungea iarna la 10 grade C.

In caz ca are vreo relevanta mentionez ca unele dintre locomotive sunt digitale ( am o statie roco multimaus ) iar o parte nu au inca decodor.

Multumesc!
 
Salut
Dupa atata timp de nefolosire mai mult ca sigur liniile trebuie curatate iar, daca te pricepi, o inspectie a motorului si a angrenajelor loko ar fi binevenita.
Teoretic, daca in camera respectiva nu a fost umezeala, ar trebui sa nu ai probleme cu punerea in functiune.
 
Multumesc pentru raspuns! Pentru cei ce s-ar putea sa treaca prin situatii similare pot sa spun ca reinvierea locomotivelor a decurs foarte bine.
Toate locomotivele, atat cele digitalizate cat si celelalte functioneaza impecabil. Surprinzator, multi-mausul a pastrat inca in memorie toate locomotivele inregistrate!!!
Singura problema a fost cu variatorul pt analog, folosit pentru locomotivele care n-au inca decodor, un fir al acestuia dezlipindu-se, dar l-am reparat rapid.
Sper ca de acum inainte sa nu mai fiu nevoit sa iau pauze atat de lungi.

Numai bine!