"Invierea" unei locomotive

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
georgeadryan

"Invierea" unei locomotive

Mesaj de georgeadryan » Dum Apr 27, 2014 2:24 am

Salutare! Dupa cinci ani in care trenuletele mele au stat in cutii m-am decis sa le readuc la viata.
Am doua intrebari pentru cei care au mai repus pe sine locomotive nefolosite de mult timp. Exista sansa ca ele sa nu mai functioneze? Ar trebui sa le pregatesc/verific cumva inainte sa le pun pe sina? Ma gandesc ca ceva din interiorul lor ar fi putut rugini avand in vedere ca in camera unde au stat temperatura ajungea iarna la 10 grade C.

In caz ca are vreo relevanta mentionez ca unele dintre locomotive sunt digitale ( am o statie roco multimaus ) iar o parte nu au inca decodor.

Multumesc!
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Dum Apr 27, 2014 10:11 am

Salut
Dupa atata timp de nefolosire mai mult ca sigur liniile trebuie curatate iar, daca te pricepi, o inspectie a motorului si a angrenajelor loko ar fi binevenita.
Teoretic, daca in camera respectiva nu a fost umezeala, ar trebui sa nu ai probleme cu punerea in functiune.
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
georgeadryan

Mesaj de georgeadryan » Dum Apr 27, 2014 11:48 pm

Multumesc pentru raspuns! Pentru cei ce s-ar putea sa treaca prin situatii similare pot sa spun ca reinvierea locomotivelor a decurs foarte bine.
Toate locomotivele, atat cele digitalizate cat si celelalte functioneaza impecabil. Surprinzator, multi-mausul a pastrat inca in memorie toate locomotivele inregistrate!!!
Singura problema a fost cu variatorul pt analog, folosit pentru locomotivele care n-au inca decodor, un fir al acestuia dezlipindu-se, dar l-am reparat rapid.
Sper ca de acum inainte sa nu mai fiu nevoit sa iau pauze atat de lungi.

Numai bine!
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”