Identificare locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Pantiru

Well-Known Member
15 Aprilie 2011
396
1
Braila
LOCATION
Braila
Dupa cum spune titlul,rog colegii cu mai multa experienta in trenulete,de cat mine, sa-mi spuna si mie ce locomotive sunt acestea.Locomotivele sunt primite de la ''iepuras'',gratis si au unele lipsuri si de aceea vreau sa le indentific,poate reusesc sa le completez cu piesele ce nu le au.
Mai precizez ca cea albastra este productie Austria.
Va multumesc anticipat si va doresc sarbatori fericite alaturi de familiile voastre de Paste!
 
Locomotiva albastra pare sa fie un model austriac respectiv Rh 1044.
La Roco exista modelul 43665 din gama Rh 1044 insa din ce vad eu in poza este un model cu putine detalii sau care a fost vopsit sau s-a incercat o transformare si dupa cupla (daca nu ma insel)pare sa fie un model Kleinbahn poate dintr-un start set
 
Locomotiva rosie este o jucarie dintr-un set ieftin si cred ca are citiva ani buni,se alimenta cu o singura baterie la 1,5 volti.Am si eu 1 bucata si rula pe sine de plastic pe 16,5 mm.Pot sa-ti trimit citeva poze pe mail cu ea,daca doresti.
 
Multumesc mult pentru ajutorul dat in identificarea celor doua locomotive si revin cu doua intrebari suplimentara:
Ma poate ajuta cineva cu piesele de deasupra locomotivei Roco 1044,contra cost evident,daca nu, am sa incerc cu puterile mele sa refac integral cele doua pantografe si restul de piese lipsa.Ma gandesc la cineva care din gresala a scapat-o pe jos sau a avut vreun ''accident feroviar'' serios si nu poate fi refacuta.
Are cineva poze cu pantografele model acela?
Cu stima si respect!