Castelul Lichtenstein la HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rooovidiu

Active Member
11 Noiembrie 2008
190
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Tocmai am cumpă’rat Castelul Lichtenstein de la Faller şi chiar dac㒠pe cutie scrie c㒠e la HO mie mi se pare extraordinar de mic !!! Aşa ar trebui s㒠fie ? Deja am fă’cut cam 40% din el şi tot comparând cu clă’diri HO ce le am e mai mic chiar decât gara care o am şi gara e una mic㒠! Deci sunt alţi care au fă’cut castelul ? Cum li s-a pă’rut ? Mie mi se pare mic... Aşa ar trebui s㒠fie sau am doar eu impresia asta ?
PS dac㒠am pus off topic subiectul v㒠rog s㒠îl modificaţi.
 
Salut,

ca sa-ti dai seama daca e mai mare sau mai mic ar trebui sa existe un original care trebuia redus la scara (HO in cazul tau). Cum modelul e fantezist (nu stiu sa existe in realitate acest castel) notiunea de mare /mic ramane o chetiune de .... aproximare si gust....

Te sfatuiesc sa masori un element (de tipul portii de intrare), sa inmultesti cu 87 si sa ne spui cam cat este. In general acestea aveau 2-2.5 m inaltime in realitate.
 
Si eu am acest castel si intradevar pare mic pentru ho.Dar tinand cont de amplasarea castelelor care se face pe un varf de munte ,stanca ,deci plan mai indepartat cred ca cei de la Faller i-au mai redus din dimensiuni ca sa iti dea senzatia ca privesti o cladire mai indepartata.
 
Buna,

Castelul este la scara aproximativa 1/180, adica intre N si Z. Este destinat fundalurilor de diorama si acest lucru este mentionat si in catalogul fabricantului.

Catalin, castelul nu este deloc fantezist ci reducerea la scara a unui model real pe langa care trecea si o binecunoscuta linie de cale ferata cu cremaliera din sudul Württemberg, pe langa Reutlingen.

Este dupa mine unul din cele mai frumoase castele medievale existente inca in ziua de azi.

Pentru mai multe informatii:

http://www.schloss-lichtenstein.de/

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/Schloss_Lichtenstein_04-2010.jpg
 
Multumesc H.

nu stiam de existenta lui la scara 1:1. Din punctul meu de vedere, poti sa spui pe ambalaj ce vrei, ca e pentru fundal, pentru acvariul cu pesti, etc. Dar nu ca e HO. De la 1/87 la 1/180 e drum luuuuung.
 
Că’tă’lin castelul exist㒠în realitate. Macheta este o copie fidel㒠a acestuia. Dar pare mic... Poarta de intrare are 13 mm deci înmulţi cu 87 şi înpă’rţit la 1000 îmi d㒠1,30 m ! S㒠fie atât de mic sau chiar au micşorat cei de la Feller şi mai mult, poate e 1/90 sau 1/92. M-am uitat peste poze cu el în realitate şi chiar e mic dar nici chiar aşa. Voi vedea cum se încadreaz㒠în peisaj şi cum voi putea s㒠îl fac s㒠fie mai impozant. Dar e atât de mare cât un pom !!! Sau cât un brad ... Voi vedea. Mersi de sfaturi, dac㒠mai aveţi v㒠rog s㒠postaţi. Sau dac㒠aveţi date reale despre el adic㒠înă’lţimea turnului. Eu nu reuşesc s㒠gă’sesc pe net.
Chestia e c㒠am luat şi o moar㒠de vânt tot de la Feller şi aceasta e impresionant㒠în comparaţie cu castelul... O paleta a morii e cât tot turnul !
 
Roovidiu, citeste mai sus. Nu e 1/90 sau 1/92 ci chiar 1/180.

Buna catalin,

Chiar fara a-l cunoaste, o scurta cautare cu "Schloss Lichtenstein" sau chiar "Lichtenstein Castle" pentru romanofoni :lol: pe Google ajunge ca si cel mai sceptic dintre utilizatorii forumului sa se asigure de existenta sa la scara 1:1.

:D

Lasand gluma la o parte ca iar n-o inteleg unii si la modul serios, modelul dateaza dintr-o epoca (inceputul anilor 1970, daca nu cumva chiar deceniul de dinainte) cand casele Faller la H0 erau la scara 1/100 sau chiar 1/110. De fapt nu aveau o scara precisa, cladirile erau compactate si apoi se mareau elementele de tamplarie ca sa poata trece personajele Preiser prin ele. Chiar si cladirea de pasageri a garii Bonn, care a dus la faimosul conflict Faller <> MIBA in 1981 este la o scara nedefinita, lungime cam 1/110 si restul corect. Ajunge sa pui una langa alta cladirile de pasageri Bonn Kibri (perfect 1/87) si Faller (scara Faller) ca sa tragi o concluzie.

Modelul "Lichtenstein" a fost fabricat exact cu rolul de castel de fundal intr-o epoca cand noi inca nu eram nascuti si cand diorama standard in Germania la H0 masura 1,00 x 1,80 m in forma de placa. Trebuie sa-l privim prin prisma propriei sale istorii...
 
De pe pagina Faller:
http://www.faller.de/App/WebObjects/XSeMIPS.woa/cms/page/pid.14.17.89/agid.1127.1203.1241/atid.171/ecm.at/Schloss-Lichtenstein.html

Citez:
Bekanntes Modell auf der Schwäbischen Alb.
Als Standfläche ist dem Bausatz ein 40 mm hoher Berg beigegeben.
Hoch über dem Honauer Tal, auf der Schwäbischen Alb, liegt das imposante Schloss Lichtenstein, bekannt und berühmt geworden, vor allem durch Wilhelm Hauffs Erzählung »Lichtenstein«.
Leicht zu bauendes Modell mit geringem Platzbedarf. Speziell für den Hintergrund geeignet.
Dieser Bausatz enthält: 70 Einzelteile in 6 Farben, Fensterteile, 1 Gardinenmaske, 1 Deko und 1 Bauanleitung.
Dimensionen
Ma߸e:
243 x 143 x 172 mm

Partea subliniata de mine:
"Model usor de construit cu nevoie de spatiu mica. Se potriveste in mod special pentru fundalul de decor"

Nimeni nu poate spune ca nu sunt sinceri. Castelul real nu sta pe un "munte" de 4cm.
 
Domnilor,

mai in gluma mai in serios: avem un castel la 1/180 care iti este vandut ca fiind la 1/87, cu geamuri supradimensionate fata de modelul real, pe un munte de 4 cm. Si voi spuneti ca nu e fantezie :)

eu zic ca e un model fantezist, inspirat din realitate ca linii generale :)

si daca ar fi singurul model Faller asa. Am lipit destule vandute ca gari centrale (deci nu elemente de fundal) si am descoperit scari dubioase, fara legatura cu ce scria pe cutie :)

Acum, ce vina are rooovidiu ca s-a ales cu o jucarie de 2 ori mai mica decat ce dorea....

inca un motiv sa-ti faci singur cladirile....
 
Buna catalin,

Un argument in "apararea" Faller: niciunde nu se mentioneaza ca H0 e 1/87 in catalog, cel putin pana la cataloagele mai recente (de prin 1993 incoace), si asta nu e scapare ci vointa proprietarului firmei adica a familiei Faller. Se spune chiar "H0-geeignet", adica "se potriveste pentru H0" si cam atata, iar modelele H0 din anii 1960-70 sunt mai toate acum "TT-geeignet".

Nu sunt singurii. Asa cum Wiking producea H0 la 1/90 pana acum cativa ani, asa cum la Fleischmann scara H0 insemna 1/82. La Fleischmann alegerea pentru 1/82 a fost facuta la constructia celei de-a doua generatii de G 8.1 prusace in 1962 pentru ca la alta scara nu incapea motorul in ea, abia din 1984-85 se construieste la 1/87. La Rivarossi H0 insemna 1/85, si asta pana ce au fost preluati de Hornby in 2004. Nu e gluma, e cat se poate de serios.

Las la o parte H0/00 englez la 1/76, asta e alta poveste. Vorbesc doar de H0 european definit de MOROP prin NEM ca 1/87.
Acum, ce vina are rooovidiu ca s-a ales cu o jucarie de 2 ori mai mica decat ce dorea....

Pai vina ca nu s-a uitat nici in catalog si nici pe cutie inainte. Cum sa fie un castel la scara cu soclu preformat la 1/87 doar 243 x 143 x 172 mm? Nici macar o cula valceana nu ar incapea la scara asta in asemenea dimensiuni...
 
Castelul exista.

:D
Cel mai bine se vede de jos, de pe sosea. De aproape e greu de gasit o pozitie buna de pozat. Ne-am dat seama de chestia asta cand eram deja sus, la castel.
 
Pe cutie scrie HO de situl de unde l-am luat scrie c㒠e HO acum nu prea am de unde s㒠m㒠uit în catalog. Nu am stat s㒠calculez acum dimensiunile care e corect sau nu. M-am bazat pe ce scrie pe cutie şi pe site. Mi se pă’rea şi mie dubios c㒠e cam mic în poze dar am zis na scrie HO HO s㒠fie.
Mersi pentru lă’muriri mă’car acum ştiu s㒠numai am încredere în ce scrie pe cuti şi pe site.
Cea ce că’utam eu nu se potriveşte la ce am cumpă’rat. Va trebui s㒠caut alceva s㒠îi ia locul.
Vroiam s㒠fac o linie s㒠treac㒠pe lâng㒠castel, nu s㒠îl pun ca decor de fundal !
 
Buna,
acum nu prea am de unde s㒠m㒠uit în catalog.

Scrie mai sus:
http://www.faller.de/App/WebObjects/XSeMIPS.woa/cms/page/pid.14.17.89/agid.1127.1203.1241/atid.171/ecm.at/Schloss-Lichtenstein.html

Nu costa nimic sa consulti situl fabricantului inainte de cumparare. Iar la tradus daca nu stii nici germana, nici engleza si nici franceza te ajuta si o traducere cu Google.

Un model de castel cu baza de 14 x 17 cm nu are cum sa fie realist. Cine a mai vazut castel de 12 x 15m ca dimensiuni? Si o casa medie a unui cetatean cu salariu la fel de mediu este echivalenta daca nu cumva mai mare in plan...
 
Salutare tuturor,
Vorbim de un produs ce apare la Faller pe site la sectiunea H0, nu la TT, nu la N, nu la Z si din aceasta perspectiva se pare ca familia Faller nu obisnuieste sa consulte deseori realitatea sau prefera sa o ignore.
Ca il poti folosi si la 1:43 sau 1:1 e alegerea cumparatorului.
E total deplasat sa plasezi vina incadrarii eronate a producatorului (tolerante inacceptabile) exclusiv pe cumparator.
 
Nu e vorba de a plasa vina incadrarii eronate asupra cuiva ci a da celorlalti utilizatori ai forumului ocazia de a evita asemenea cumparari eronate pe viitor. :!:

Nu trebuie sa cumperi niciodata numai cu ochii, ci si cu creierul. Si aici nu conteaza daca e vorba de autoturismul personal, de masina de spalat sau de o simpla macheta de plastic.

Toate informatiile care ar fi putut evita o asemenea cumparare eronata figureaza atat pe cutie, cat si pe situl fabricantului. Ajunge sa calculezi cat ar insemna respectivele dimensiuni in realitate.

Vorba germanilor: "vorher Kopf einschalten". :p
 
Horia, e ca si cum ai cumpara o masina cu o optiune pe care ai platit-o si nu o are cand iti este livrata ...
 
Cosmin, cine are ochi de vazut vede. Nu are nici un rost sa cautam scuze, nici producatorului si nici cumparatorului.

Sau poate ca ar trebui sa facem ca pe alte forumuri, sa aruncam cu oala cu laturi in dreapta si in stanga si sa-l compatimim pe "pagubit", lasand cerneala frustrarii sa se scurga inca trei-patru pagini, insa atunci numai cu off-topicuri adevarate. Esti inca prea pe subiect pentru asta. :D
 
Horia, eu m-am uitat pe cutie şi scria HO pe site scria HO şi mi-a fost de ajuns. Dac㒠vrei îţi trimit o poz㒠cum arat㒠pe cutie şi cum scrie HO. Nu am stat s㒠mai calculez pentru c㒠m-am bazat pe ce scrie pe cutie şi pe site de unde l-am cumpă’rat ! Am luat dup㒠ochi şi se pare c㒠m-am înşelat nu e cea ce m㒠aşteptam. Dar a trebui s㒠fac repede comanda şi nu am avut timp de calcule.
Am deschis subiectul s㒠vă’d dac㒠e la HO sau nu şi se pare c㒠HO, la clă’diri, are muuuulte variante cea ce mi se pare o mare prosite !
Acum s㒠vă’d ce s㒠fac cu castel şi unde s㒠îl pun... Am vrut s㒠îl pun undeva unde ar putea parca un autocar. Dar dac㒠ar parca un autocar lâng㒠caste şi aş pune o figurin㒠pe castel figurina ar ajunge la acoperiş... deci trebuie s㒠îl pun departe.