Sfaturi şine TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

irmihai

New Member
18 Octombrie 2013
10
0
Craiova
LOCATION
Craiova
Salve! Am câteva locomotive vechi/foarte vechi (35 ani) scara TT, şi o groaz㒠de şine foarte vechi. Anul trecut le-am pus în jurul bradului
https://www.youtube.com/watch?v=UtNdtfGs9Po
dar m-au chinuit groaznic. Locomotivele se întrerupeau din funcţionare, în unele zone mergeau mai încet, iar vagoanele deraiau frecvent, din cauza deformă’rii şinelor.

Acum vreau s㒠m㒠pregă’tesc din timp cu nişte şine noi pentru Cră’ciun, dar nu ştiu ce s㒠cumpă’r:
- şine flexibile
- şine cu terasament inclus (sunt rigide sau se îndoaie şi ele?)
- şine simple şi un terasament din plută’, s㒠amortizeze zgomotul pe parchet.
- mă’rci şi modele mai reuşite?
- care aveţi de vânzare? (noi, nu mai vreau folosite)

Precizez c㒠nu intenţionez s㒠construiesc o dioram㒠(lips㒠spaţiu), dar ţin s㒠funcţioneze trenuleţele impecabil. Cred c㒠ştiţi şi voi c㒠nu-i nici o plă’cere dac㒠nu merge totul bine...
în alt㒠ordine de idei, dac㒠cineva dintre voi face mici reparaţii la locomotive contra-cost, pm please :lol:
 
La TT nu cunosc prea bine oranduirea, insa poate iti este de folos un sfat.

Sinele sunt murdare,trebe curatate. Se curata cu o carpa imbibata in alcool izopropilic (vezi pe la farmacii) sau/si cu o bucata de lemn moale (brad, tei,balsa, etc)
Aceeasi boala s-ar putea sa fie si la locomotive. Roti imbacsite, lamele colectoare oxidate. Idem, curatat orice punct de contact electric.

Sine strambe...boala frecventa la sinele tubulare.Cu un pic de atentie se pot indrepta, insa tot sine noi, profil I sunt mai bune.
 
salut,
Nu stiu daca ai rezolvat problemele, dar cred ca pot sa te ajut cu ceva sfaturi.
Sinele eu le-am cumparat de la Doru de la Trennet.ro. A fost singurul cu stoc pe ele. In general e greu sa cumperi sine noi pe TT de la vanzatorii din Ro si sa aiba stoc pe ele.
Eu mi-am cumparat din cele simple tot pentru a le pune pe pluta si apoi pe blatul de lemn ( lucrez la o diorama de 160 x 75 pliabila, pe care o voi tine ascunsa dupa biblioteca cand nu o folosesc).
Am si eu o cutie imensa cu sine vechi. M-am chinuit sa le curat, sa le indrept, etc... AM scos cam pentru 2 trasee, dar nu faci treaba cu ele... Ca si compromis, am comandat sine adaptoare de la model nou la cel vechi.
In velul acesta, folosesc macazele vechi cu motoras pe care le aveam si care sunt inca foarte buna si o parte din sinele drepte vechi care au meritat sa fie salvate, in rest din cele noi. Am facut testul si functioneaza foarte bine.
 
La trennet.ro si nu numai exista acest gen de sine cu terasament inclus, foarte bune. Sunt un pic mai scumpe, dar nu mai ai probeme never ever.
Curata si locomotivele, mizeria de pe sine s-a dus si pe ele...