Patina Marklin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
merci macleod :)
sper sa gasesc un decodor bun pentru ea,
ca am inteles ca sunt mici sansele sa mearga cu acesta cu care a venit (din cauza ca era in sistem Marklin)
 
Legat de decodor, e posibil sa-ti functioneze in sistemul digital obisnuit. Ar fi bine sa-l intrebi pe cel de la care ai locomotiva ce tip de decodor i-a pus.
Nu am avut contact direct pana acum cu sistemul folosit de Marklin in digital, dar am inteles ca principala diferenta e modul in care se alimenteaza locomotivele, in sistemul obisnuit numai prin sine, in sistem marklin, foloseste si bumbii de pe linie, de unde si lamela aia.
Aparent partea electrica a locomotivei nu are alte modificari in afara de firele de alimentare, deci tind sa cred ca in momentul in care o sa iti iei o statie digitala poti s-o rulezi cu decodorul acesta.
 
Daca decodorul folosit este un multiprotocol, atunci functioneaza atat in ambele sisteme digitale, DDC si AC.

green-ice,

eu ma refeream la cu totul altceva. :wink:
Insa te las pe tine sa descoperi ruland modelul.Daca nu te deranjeaza ce vei descoperi, atunci este ok.In plus exista topicuri si pagini intregi scrise despre acest model cu "nurii si virtutile " lui.
Bafta!
 
Salut!
Nu cred ca este nevoie de un nou decodor. Majoritatea decodoarelor sunt Multiprotocol asa ca recunosc sistemul digital. In cel mai rau caz nu o sa-ti functioneze cand faci proba. Ai grija sa conectezi mufa respectand pozitia corecta, firul portocaliu la pinul 1.
 
LDH a spus:
Apropo! Ca sa nu mai citez convornitorul :D
Lamela aia se numeste patina.
Oare cui oi fi raspuns! :(
Mi-ai raspuns mie LDH, ca nu stiam! :) Multumesc!
cosmin78 a spus:
eu ma refeream la cu totul altceva. :wink:
Insa te las pe tine sa descoperi ruland modelul.Daca nu te deranjeaza ce vei descoperi, atunci este ok.In plus exista topicuri si pagini intregi scrise despre acest model cu "nurii si virtutile " lui. Bafta!
Pai macar spune-mi atunci la ce probleme ma pot astepta din partea ei?
eu toate cate le-am vazut pe ytube / ale voastre si nu numai.. / rulau fara probleme

multumesc de raspunsuri! - sunt foarte curios atunci cu decodorul, daca va merge sau nu, ramane sa-l testez curand la achizitia statiei digitale.
 
green_ice a spus:
[...]
In plus de asta, vanzatorul de pe ebay, nu a mentionat decat ca a trecut-o de pe DC pe AC.. nicidecum nu a pomenit de Marklin...[...]

Si cu aceasta mentiune, vanzatorul a fost cat se poate de corect si cinstit. Nici nu avea de ce sa mentioneze Maerklin atata vreme cat locomotiva nu este fabricata de Maerklin.

El a spus doar ca a convertit modelul pentru a rula in Curent Alternativ (AC) si asta este suficient. Un cumparator cu cunostinte stie imediat care sunt implicatiile asa ca nu trebuie sa te superi pe vanzator.

Asta este motivul pentru care inainte de a cumpara ceva, de oriunde (nu numai eBay), este bine sa ne documentam (pagina web a producatorului, forumuri, review-uri etc).

Oricum, nu e mare branza sa re-convertesti locomotiva inapoi in Curent Continuu (DC) sau in Digital (DCC).

Succes!
 
Nu Radu, in ziua de azi nu inseamna alt motor. Mai toate firmele fac versiuni AC ale modelelor pentru o mai mare diversificare a pietei. Trebuie sa-ti zic ca un neamt a trecut un AM1000 in AC??? S-a renuntat demult la releul de inversare de sens... acum totul e digital...La 03 PIKO, spre exemplu (ca am modificat una) in afara de patina si rotile in scurt (puse prin legarea in scurt a colectoarelor) nu difera decat cipul.
 
acum seara am avut timp sa ma ocup putin de loco,
am mutat firele rosii la pozitiile initiale,
si locomotiva merge brici! [pe sistemul meu analogic.. deocamdata.]
luminile se schimba in functie de directia de mers,
si sunt mult mai puternice ca intensitate, decat cele de la V100 al meu.


abia astept sa o testez si in digital!
multumesc inca odata pentru indrumari!