Ajutati-ma sa aleg un start set

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mi-a ajuns setul Piko 57121, pot sa spun ca am ramas impresionat, locomotiva ruleaza excelent, chiar si la viteze foarte mici se misca fluent, este foarte silentioasa, vagoanele sunt bine lucrate, atat doar ca mi se par cam usoare, acum as vrea sa mai achizitionez ceva sine, mi-ati putea da niste idei, cum as putea dezvolta putin traseul de sine actual?
 
@ CristyX: excelenta alegere (desi eu as fi preferat DR in loc de DB, insa asta e alta poveste).
Deci, DB sa fie; Germania Federala in perioada 1949-1970. Imediat dupa razboi...
Este o perioada interesanta. Locomotive si vagoane care vin din epocile I si II amestecate cu locomotive si vagoane construite/modificate in anii '50-'70. Ai toata gama de locomotive: abur, diesel, electrice si o gramada de vagoane.

Locomotiva stiu ca merge impecabil (o am si eu). Se preteaza la numeroase imbunatatiri.

Inca odata felicitari pentru alegerea facuta si succes in continuare!!!
 
Multumesc baieti. Am vazut ca se preteaza la imbunatatiri, poti pune decodor pentru digital, generator de sunete, si generator de fum, dar astea pe parcurs.

Ce sine sa iau sa fie mai complex traseul?

Ce locomotiva sa iau pe viitor?

Ce vagoane sa leg la ea?
 
Cristi, sinele le alegi in functie si de spatiul de care dispui. Personal nu iti recomand sa te joci cu trenuletul pe jos, mai ales daca ai covor, pentru ca toate scamele de pe jos o sa le transferi pe trenulet si mai ales IN trenulet, ceea ce nu e ok.

Treaba se rezolva simplu daca dispui de o masa. Iti cumperi 3-4 (in functie de lungimea mesei) foi de extrudat de 20mm pe care le asezi de-a latul pe masa; in acest fel obtii un blat cu latime de 120 mm, suficient cat sa intorci fara probleme cu sinele din start set. Vei vedea ca este si mai interesant (si mai comod) sa vezi trenuletul din laterala decat de sus. Cand nu te joci, strangi sinele, strangi placile de extrudat, le bagi in debara sau unde stii tu si gata.

Avand in vedere configuratia circuitului tau, eu unul as cumpara un macaz pe drept (pe stanga sau pe dreapta in functie de placerea ta si niste segmente de linie dreapta, asfel incat sa poti face o bretea. Asta daca alegi varianta propusa de mine, si anume pe masa.

Daca nu, vorba-ceea "the sky is the limit", adica poti alege orice circuit iti imaginezi si iti place.

"Ce locomotiva sa iau pe viitor? " - asta numai tu poti stii (in functie si de buget). Eu de exemplu am de gand sa cumpar modelul "profi" al acestei locomotive, produsa de Brawa, si anume:

http://www.brawa.de/produkte/h0/lokomotiven/dampflokomotiven/40704-gueterzuglok-g-71-drg.html - in cazul meu

si

http://www.brawa.de/produkte/h0/lokomotiven/dampflokomotiven/40708-gueterzuglok-g-71-db.html - in cazul tau.

Insa poti alege orice, DB epoca III sa fie.

Daca te gandesti sa iti faci vreodata o macheta si nu dispui de un spatiu generos, iti recomand vagoanele scurte; o garnitura de vagoane lungi, pe boghiuri, arata pe razele de curbura folosite in modelismul feroviar precum metrul de tamplarie rupt si asezat pe jos.

Insa nici asta nu e cea mai mare problema, ci bugetul alocat.

Succes!
 
Pe jos intr-adevar e incomod, dar masa sa incapa tipul asta de traseu pe ea nu am, adica ar trebuii sa fie mai lata cu vreo 10 cm ca sa incapa. Sunt putin dezamagit, acuma seara mi sa stricat regulatorul de viteza si sens, nu mai functioneaza deloc, sa oprit subit si a mirosit a ars, oricum domnul de la trennet a fost foarte amabil si imi va trimite maine altul nou. Mersi.
 
Am luat 4 placi de extrudat, ruleaza acum pe masa, e mult mai comod, stau pe pat si il privesc. Intrebare, cum pot instala in vagoanele acestui start set lumini, de ce am nevoie? Si mi-ar placea si in locomotiva sa pun lumini. Multumesc.
 
Uita-te cu rabdare la subiectele din capitolele de imbunatatiri si reparatii locomotive/vagoane. Acolo vei gasi multe informatii legate de iluminarea vagoanelor, facute de diversi modelisti in diverse moduri, si ceva exemple de iluminare a locomotivelor, unde este ceva mai complicat.
In principiu iti trebuie niste lamele metalice care sa-ti culeaga curentul de pe osii, LEDuri, o rezistenta 1kohm (aproximativ), fire subtiri si un suport pe care sa pui ledurile in interiorul vagonului.