Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
De ai timp, fugi la unul dintre ”maluri” şi la ”Dino Land” au adezivi, vopsele Revell, Italeri.

E.
 
De la Dino Land vin, Revell contacta pro n-au, am mai cautat la inceputul anului si tot spun ca aduc dar nu-l vad sa si ajunga, de la Bucuresti costa transportul mai mult decat adezivul... Nu inteleg cum poate un vanzator care are 100 de modele de kituri Revell sa nu se gandeasca si la adeziv.
 
E de la ei mi-am luat, dar nu ieri/alaltă’ieri....

Dac㒠nu, mergi pe http://www.revell.ro/store/
şi gă’seşti repede.

E.
 
Incearca si aici:
http://www.xaba.ro/index.php?kat=gsi&alkat=non&pr=n&keres=&page=11
http://www.xaba.ro/index.php?kat=gsi&alkat=non&pr=n&keres=&page=8
Este clujean de al tau. Da un telefon si vezi cu ce te poate ajuta.
 
In anumite situatii eu folosesc poxipol transparent.in cantitati foarte mici, cat sa nu se observe face minuni.
De exemplu, am lipit acum 2 ani aproape oglinda retrovizoare din interior de la masina si vad ca inca tine.M-am chinuit acele 7-10 minute de ma avaria mana, dar se pare ca a reusit.Si vreau sa zic ca este oglinda originala, peste care am adaugat inca o oglinda mai lunga.Deci chiar e smecher.
 
Apropo de poxipol, nu-i rau dar merge doar daca suprafetele sunt relativ mari, lipiturile in punct nu prea tin, pentru asta e nevoie de un adeziv care sa fie in acelasi timp solvent pentru materialul ce urmeaza a fi lipit.

Pe vremuri foloseam ciclohexanona, cloroform, acetona si verificam care dizolva plasticul in cauza. Cianoacrilatul nu-mi place, daca a curs lucrezi pe corectura de nu merita economia facuta...

Am reparat traverse cu poxipol, tine, dar nu are rezistenta foarte mare, se disloca usor piesa lipita.

La un kit de locomotiva cu cateva sute de subansamble, care are pe deasupra si cca 30 de ani vechime nu doresc sa experimentez prea multi adezivi, plasticul nu mai e tanar... e usor casant pe alocuri.
 
@melc

Poxipolul tine foarte bine si pe puncte (am lipit oglinzi cu el la modelele auto).Daca nu faci bine amestecul, poate iesi mai slab si sa nu tina cum zici tu.Este perfect pentru plastic in principal.se poate aplica cu succes pe foarte mult suprafete, chiar daca nu sunt poroase.Depinde si la ce forte in supui.
E muult mai bun decat Contacta Revell de exemplu.De 10 ori mai bun.
 
melc are un kit din plastic folosit mai la toate kit-urile...ABS sau derivat pe baza de ABS iar Revell Contacta Professional dizolva acest tip de plastic, sudandu-l practic la rece.Un alt adeziv asemanator si la fel de bun, daca nu chiar mai bun, este Tamya Cement.
poxipolul trebuie preparat, iti limiteaza intr-un fel lucrul,trebuie sa prepari iarasi daca nu iti ajunge si tot asa.pentru un kit este nevoie de un adeziv "ready to go"... :roll:
 
Care este cel mai bun adeziv pentru a repara o locomotivă TGV de la Mehano? Dar pentru traverse? Mulţumesc anticipat!
 
Superglue-ul cu uscare lenta tip gel nu lasa urme albe si este ideal pentru astfel de lipituri.
Trebuie sa incerci inainte sa vezi cum reactioneaza, sa lasi zona lipita sa se usuce foarte bine sa nu ai surprize.
 
Pentru reparatii mici eu folosesc Loctite 406 aplicat cu varful acului de seringa pentru o cantitate mica in locul unde nevoie .
In general m-am obisnuit cand lipesc plastice sa folosesc acul de seringa inmuiat in adeziv pentru o mai buna precizie si dozare a acestuia.
lt_406-20g.jpg
 
Mulţumesc mult pentru răspunsuri!

Am întrebat pentru că am impresia că Mehano a turnat garniturile TGV Thalys dintr-un soi de ABS. Până acum am folosit cu succes un adeziv pentru ţevi de PVC cumpărat de la Leroy Merlin, numit Tangit PVC-U, care pare a avea şi cloroform în compoziţie, întrucât dizolvă plasticul. Mi-am făcut treaba destul de bine cu el, dar a trebuit să aştept de fiecare dată FOARTE MULT până când lipiturile s-au solidificat. Timp de zile întregi, zona lipită a avut consistenţa prenadezului...

Locomotiva pe care vreau s-o repar, cumpărată de pe OLX, a suferit tot soiul de accidente până când a ajuns la mine. Porţiunea ruptă (jos în spare, lângă boghiu) a mai fost lipită (cu Superglue după câte se pare), însă lipitura a cedat aproape imediat. Oricum, am să consolidez zona cu un strat de plastic pe interior, am loc s-o pun...

În altă ordine de idei, ştie cineva de unde pot face rost de cloroform (soluţia ideală pt. lipit plexiglas)? Cu ani în urmă, îmi procura o rudă de-a mea, medic la Filantropia, dar între timp omul a murit...
 
La o farmacie cu laborator posibil sa gasesti, desi cloroformul este o substanta nu tocmai accesibila, fiind daunatoare sanatatii. Idem si cu toluenul sau alti solventi.
 
In talciocul din Militari este un domn care vinde tot soiul de zemuri. Are si toluen.

Pentru o dozare a lipiciului (super glue) mi-am confectionat niste scule din ace de cusut. Am taiat marginea urechii, ramanand o potiune in forma de U. Folosind dimensiuni diferite de ace ( pentru grosimea firului de adeziv depus) dar si lungimi diverse a urechilor formei U (pentru diferite cantitati de adeziv preluate de scula) se pot obbtine un set de astfel de scule adaptat cerintelor fiecaruia.
 
Nu am fost niciodată la talciocul din Militari. Unde anume se ține? Cum ajung acolo? Și cum dau de respectivul domn care are toluen? Cum îl cheamă?
Anticipated thanks,
M Marquis
 
Eu stiu ca este targul de la Valea Cascadelor vis -a vis de Dedeman.
Targul se tine joi , sambata si duminica
 
Corect. Cel care vinde asa ceva se afla imdeiat in dreapta ultimei intrari, adica cea de langa Dedeman.