Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
GFN

Re: Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

Mesaj de GFN » Joi Aug 30, 2018 6:11 pm

Pentru reparatii mici eu folosesc Loctite 406 aplicat cu varful acului de seringa pentru o cantitate mica in locul unde nevoie .
In general m-am obisnuit cand lipesc plastice sa folosesc acul de seringa inmuiat in adeziv pentru o mai buna precizie si dozare a acestuia.
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
M Marquis

Mesaj de M Marquis » Vin Aug 31, 2018 12:00 pm

Mulţumesc mult pentru răspunsuri!

Am întrebat pentru că am impresia că Mehano a turnat garniturile TGV Thalys dintr-un soi de ABS. Până acum am folosit cu succes un adeziv pentru ţevi de PVC cumpărat de la Leroy Merlin, numit Tangit PVC-U, care pare a avea şi cloroform în compoziţie, întrucât dizolvă plasticul. Mi-am făcut treaba destul de bine cu el, dar a trebuit să aştept de fiecare dată FOARTE MULT până când lipiturile s-au solidificat. Timp de zile întregi, zona lipită a avut consistenţa prenadezului...

Locomotiva pe care vreau s-o repar, cumpărată de pe OLX, a suferit tot soiul de accidente până când a ajuns la mine. Porţiunea ruptă (jos în spare, lângă boghiu) a mai fost lipită (cu Superglue după câte se pare), însă lipitura a cedat aproape imediat. Oricum, am să consolidez zona cu un strat de plastic pe interior, am loc s-o pun...

În altă ordine de idei, ştie cineva de unde pot face rost de cloroform (soluţia ideală pt. lipit plexiglas)? Cu ani în urmă, îmi procura o rudă de-a mea, medic la Filantropia, dar între timp omul a murit...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Aug 31, 2018 7:03 pm

La o farmacie cu laborator posibil sa gasesti, desi cloroformul este o substanta nu tocmai accesibila, fiind daunatoare sanatatii. Idem si cu toluenul sau alti solventi.
Cosmin
[Link Removed for Guests]
uhu

Mesaj de uhu » Lun Sep 03, 2018 3:01 am

Tamiya extra thin cement...
flor

Mesaj de flor » Lun Sep 03, 2018 11:01 pm

In talciocul din Militari este un domn care vinde tot soiul de zemuri. Are si toluen.

Pentru o dozare a lipiciului (super glue) mi-am confectionat niste scule din ace de cusut. Am taiat marginea urechii, ramanand o potiune in forma de U. Folosind dimensiuni diferite de ace ( pentru grosimea firului de adeziv depus) dar si lungimi diverse a urechilor formei U (pentru diferite cantitati de adeziv preluate de scula) se pot obbtine un set de astfel de scule adaptat cerintelor fiecaruia.
M Marquis

Mesaj de M Marquis » Mar Sep 25, 2018 2:20 pm

Nu am fost niciodată la talciocul din Militari. Unde anume se ține? Cum ajung acolo? Și cum dau de respectivul domn care are toluen? Cum îl cheamă?
Anticipated thanks,
M Marquis
GFN

Mesaj de GFN » Mar Sep 25, 2018 3:00 pm

Eu stiu ca este targul de la Valea Cascadelor vis -a vis de Dedeman.
Targul se tine joi , sambata si duminica
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
flor

Mesaj de flor » Mar Sep 25, 2018 4:29 pm

Corect. Cel care vinde asa ceva se afla imdeiat in dreapta ultimei intrari, adica cea de langa Dedeman.
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”