Inceput de drum - traseu si diorama TT

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
catalin

Re: Inceput de drum - traseu si diorama TT

Mesaj de catalin » Vin Apr 28, 2017 7:33 pm

Inainte de balastare si prindere definitiva iti faci traseul cu creionul pe blatul machetei.
Montezi flexibila temporar cu cuisoare, suruburi sau orice poate sa tina sina dreapta (fixa) la balastare. Te joci cu traseul din acesti suporti si sina cat vrei pana iti iese cum vrei tu...
... apoi balastezi si dupa uscare indepartezi suportii temporari. Foloseste sina flexi din considerente si de transmisie a curentului si pentru ca poti configura traseul dupa bunul plac, ceea ce cu segmente standard, evident, nu ai cum.
Despre montarea sinei flexi ai exemple pe forum.
All aboard !
IronM

Mesaj de IronM » Mie Aug 30, 2017 11:00 am

Salutare si mersi de info. Scuze ca raspund asa greu...
Intre timp insa am pus la vanzare colectia de sine profil U si m-am apucat serios sa comand materiale pt profil I.

@catalin - mi-ar prinde bine daca mi-ai putea da un link catre discutiile despre cum se monteaza o sina flexibila (eu nu am gasit pe forum). Intre timp am sa incerc sa o fac babeste si cat mai calculat...sa vedem ce-o iesi :)

Referitor la tinut sina fixa pana la balastare...mi-e greu cu cuie sau suruburi in traverse (mi-e ca le indoi pana sa intre cuiu in ele...mai alex ca am 3mm de pluta sub sina). Eu ma gandeam sa lipesc bucatele de scotch dublu-adeziv (d-ala subtire, de hartie...dar pe care n-o sa-l mai scot de acolo).

O intrebare noua: am de gand pe viitor sa fac si circuite de cale (zic viitor pt ca acum nu am toata documentatia necesara...) pt a putea rula mai multe trenuri in acelasi timp + semaforizarea automata. Intrebarea mea e: voi putea face modificarile necesare dupa ce balastez/teraformare sau va fi mult prea greu dupa? Sa stiu cum mi le planific :)

Mersi frumos.
SSL

Mesaj de SSL » Mie Aug 30, 2017 3:51 pm

IronM scrie:
Mie Aug 30, 2017 11:00 am
O intrebare noua: am de gand pe viitor sa fac si circuite de cale (zic viitor pt ca acum nu am toata documentatia necesara...) pt a putea rula mai multe trenuri in acelasi timp + semaforizarea automata. Intrebarea mea e: voi putea face modificarile necesare dupa ce balastez/teraformare sau va fi mult prea greu dupa? Sa stiu cum mi le planific :)
Salut,

Daca intentionezi sa treci la digital intr-un viitor previzibil si ai o diorama mai comlicata, cred ca ar fi util sa te gandesti de pe-acum cum iti vei structura blocurile si sectiunile de detectie din blocuri. In principiu astea implica izolarea electrica a unor segmente de sina. Odata sina instalata, lipita si balastarea+teraformarea facute, cred ca ti-ar fi mai greu sa tai sina si sa tragi conexiunile electrice necesare. Daca folosesti flextrack, taiatul si segmentatul ulterioare probabil devin cu atat mai "interesante" :)
De asemenea, daca vrei sa ramai in analog dar sa rulezi mai multe trenuri in paralel, vei avea nevoie de o separare electrica a unor segmente de sina (si control separat), modificari care de asemenea ar merita pregatite din timpul montarii sinelor.
Odata implementate modificarile astea, pana treci propriu-zis la digital (sau la analog cu blocuri), poti lega segmentele rezultante impreuna (pe fiecare sina), astfel incat sa poti rula ca si cand ai avea o sina continua electric.
Dezavantajul e ca trebuie sa digeri niste documentatie (cel putin pe digital), ca sa stii ce alegeri faci. Exista in forum niste articole foarte bune pe tema asta.

Spor,
SSL
IronM

Mesaj de IronM » Mie Aug 30, 2017 4:03 pm

Salut,

Nu am de gand sa trec la digital prea curand si chiar daca o fac, probabil voi schimba scara si ma voi indrepta catre H0.

Deci momentan raman pe analog TT iar layoutul va ramane in continuare cel din semnatura. Am sa incerc sa-l reproduc cat mai fidel cu sinele flexibile.

Mi-era frica de raspunsul tau, cum ca trebuie sa am planul facut dinainte sa montez sina...pentru ca nu prea am asa mult timp pt documentatie si ma gandeam ca le fac din pasi...

Incerc sa fixez sina provizoriu (fara s-o lipesc definitiv) sa rule trenurile pe ea si mai vad atunci :)
SSL

Mesaj de SSL » Mie Aug 30, 2017 4:36 pm

Salut,

Daca nu treci in digital, cred ca scapi mai simplu. Ma astept sa ai nevoie de mai putine segmente/blocuri/taieturi pe sina.
Diorama mea e complet pe digital asa ca din pacate nu stiu sa-ti dau mai multe informatii competente mai detaliate despre segmentarea in analog.

Spor,
SSL
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”