Expozitia de pe Dorobanti - off topic

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

robertanasa

Mesaj de robertanasa » Lun Aug 10, 2009 9:48 am

LDH scrie:Da, Mity, se va sterge tot ce este in plus si va ramane ca o simpla stire.

Pana atunci ii rog pe cei care vorbesc despre machete profi si hobby sa-mi faca si mie diferentierea, pe puncte daca se poate, intre ele ca je nu ma pricep.

Multumesc,
Nici nu au cum sa-ti exemplifice diferentele! Cum vrei tu sa-ti faca diferentierea dintre profi si hobby si pe puncte, cei care nu stiu nici sa faca diferenta dintre o macheta si o diorama?!
Diferentele pot fi exemplificate numai de persoanele care chiar au lucrat la realizarea unei machete si la drept vorbind pe acest forum sunt foarte putini.
Cu respect,
Robert
Chode

Mesaj de Chode » Lun Aug 10, 2009 3:36 pm

kelo1 scrie:Chode o dai pe ulei rau de tot sincer tara asta e cam pe duca suntem vanduti pe 100 de ani asa ca poti fi tu nationalist cat vrei esti deja vandut altora si nu are rost sa ne agitam oricum ne agitam degeaba ..... asa ca mai bine te relaxezi si incerci sa faci sa iti fie cat mai bine .
Da, pe ulei de plaja cu protectie ridicata, pentru ca zeii sunt de partea mea, ca sa zic asa.
Eu, vandut?! Nu stiam, cui?
Maine, ca azi ma duc la plaja, fac o super bomba cu datele de pe internet si ii rad pe toti de pe fata pamantului, inclusiv pe mine, si scapam toti de griji si probleme in plan fizic, ca in plan astral nu stim ce ne asteapta. Dar nu asta e solutia inteligenta.
Ca fapt divers, toate tarile au datorii.
'Tara asta e cam pe duca'...de unde stiti asta? Daca tara asta e pe duca, intreaga lume e pe duca.
Tara asta cum ziceti dumneavoastra are putere de sustinere a productiei de hrana pentru 80 milioane de locuitori. Sigur de foamete nu vom muri.
Proiectele de energie alternativa eco deja in desfasurare, cu turbine eoliene ne vor asigura energia ieftina si nelimitata.
Subsolul este bogat. Terenul fertil si eco ca majoritatea lui a fost lasat de izbeliste timp de 20 de ani, spre folosul nostru acum, avand timp sa se detoxifice.
Panza freatica, bogatia izvoarelor, nu ne vor lasa sa murim de sete.
Avem munti, mare cu locuri pentru tratamente naturale, trebuiesc doar modernizate si facute pentru populatie si nu pentru afacerile unor asa zisi investitori de sezon, pentru ca bogatiile tarii sunt ale tuturor locuitorilor ei, nu numai ale unor afaceristi. Asta trebuie sa se inteleaga.
Credinta in noi, in fortele proprii, optimismul ne vor ajuta fiinta sa treaca peste obstacolele vietii. Nu toti suntem luptatori, dar unindu-ne, mobilizandu-ne lucrurile nu vor mai parea atat de grele.
Eu vad ca peste tot in lume este greu. Si va fi si mai greu, pentru ca majoritatea au ipoteci.
Asta sa fie solutia, sa stam in fund si sa asteptam o minune sau sa fim stersi de pe fata pamantului?
Ganditi pozitiv, nimic nu este usor in viata daca e sa stam si sa ne lamentam, dar azi facem un pic, maine inca un pic, pana cand ne revenim din amorteala.
Adica am rezistat in pseudo comunismul din-nainte de Decembrie 89, cand prin masuri pot spune drastice s-au platit toate datoriile tarii, iar azi cand dispunem de noi cunostinte, cand tehnologia a evoluat, cand natura ne ofera resursele, sa nu reusim...daca pastram credinta in forte proprii, suntem uniti, buni la suflet si dornici de munca, eu zic ca treaba e ca si rezolvata. Stiti cum e, pana se aprinde scanteia si in cei alesi, pentru ca sangele apa nu se face.
Sunt relaxat si optimist, ma gandesc la mine dar ma gandesc si la altii, pentru ca vrem, nu vrem ( eu vreau, pentru ca imi place compania ) suntem interconectati unul cu celalalt, depindem unul de celalalt, o chestie fireasca si trebuie acceptata si inteleasa. Asa cum omul, ca individ singular depinde intai si intai de natura, care ii asigura si intretine viata. Totodata trebuie sa o si protejam ca fara ea, ne canta ingerasii la harpa sau varianta pesimista, vom sta in infern pentru eternitate.
Intr-o societate, toti trebuie sa contribuim cum stim mai bine si dupa fortele proprii, pentru a o cladi si sustine.

Numai bine,
Bogdan
macleod

Mesaj de macleod » Lun Aug 10, 2009 3:47 pm

Daca tot e offtopic, hai sa-i dam drumul cu frustrarile :-P

Zicea Badea ca traim in rromania, si asta ne ocupa tot timpul. Intr-adevar, avem o tara frumoasa si destul de bogata, pacat ca-i locuita. Altii n-au mai nimic si totusi sunt departe hat peste noi, pentru ca la ei au existat oameni cu cap. Care sa gandeasca. Si care sa conduca pentru toti, nu doar pentru ei.

Deci hai sictir rromania, nu are decat sa zica gura lumii ca nu sunt patriot sau altele de genul asta. Sincer mi se rupe, la fel cum mi se rupe si de tara asta in care am avut ghinionul sa ma nasc (totusi sa fim optimisti, mai exista somalia, albania, zimbabwe, deci se putea mult mai rau). Cine are cap pleaca din tzara asta fara sa se mai uite inapoi. Vine doar in vizita, ca totusi tara e frumoasa. Daca nu da de prea multi romani, cu atat mai bine, ca altfel isi strica concediul.

Cam asta e parerea mea, restul se poate spune doar cu patratelul rosu.
Mai bine revenim la trenuletele noastre, ca alea nu fac nici un rau nimanui.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Aug 10, 2009 3:58 pm

Pai, macleod, daca tot ai atata cap, ce mai astepti? Portile orientului si occidentului sunt deschise. Noi nu avem nevoie de "inteligente" ca tine.
[Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Aug 10, 2009 4:13 pm

Hai sa inchidem subiectul asta ca se bat campii.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Închis

Înapoi la “Mesaje offtopic”