Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-11 decembrie 2018, forumul o sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Expozitia de pe Dorobanti - off topic

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

dadrian

Mesaj de dadrian » Dum Aug 09, 2009 9:58 pm

tyco scrie:Ca si o comparatie la pret, intrarea la expozitia de la Budapesta a costat 2000 forinti, insa acolo chiar ai avut ce vedea...si de unde cumpara :)
Ca sa nu comparam caii cu magarii:
- Expozitia de la Budapesta este o expozitie temporara (similar cu expozitia de la Brasov, "Colectii si colectionare" unde intrarea este libera)
- Expozitiile de la Brasov si cea din Bucuresti sunt expozitii permanente (unde nu expun producatori, unde nu exista sponsori), veniturile sunt exclusiv din taxa de intrare.

Adrian
ionut07

Mesaj de ionut07 » Dum Aug 09, 2009 10:05 pm

Cred ca in primul rand se pune problema calitatii amatoresti a machetelor prezente in camera respectiva. In mod normal nu poti sa emiti pretentii financiare sau de imagine cu niste lucrari facute pe genunchi. Dar uit ca in Romania este posibil pentru ca asta este stilul natiei, inghite orice daca este intr-un ambalaj pompos. Din partea mea putea fi oricine organizator, reactia mea ar fi fost aceeasi. Ca o paralela, am vizitat diorama de la Brasov, pretul de intrare 6 lei intr-o locatie gen Calea Dorobantilor doar ca este in Brasov. Din punct de vedere al executiei diorama este comparabila cu dioramele profi pe care le poti vedea in alte tari cu traditie. Atentie nu ii cunosc pe organizatorii expozitiei din Brasov. Nu inteleg ideile gen "Nu se pot compara evenimente de anvergura diferita (unguresti, nemtesti, arabesti sau mai stiu eu de care), pentru ca nu poti compara mere cu pere." in stilul asta nu avansezi, bati pasul pe loc in mediocritate. Ce au ungurii, germanii in plus fata de noi? Banuiesc ca alte gene. De ce nu poti sa inveti de la cei mai buni si sa-i egalezi in perfomante? La Brasov s-a putut si nu cu implicatii financiare exorbitante. Cum poti sa ai pretentii ca inveti tinerii sa faca modelism la nivel inalt cand tu ca indrumator esti habarnist?
Cat despre alternativa cheltuirii sumei de 15 lei, in Bucuresti exista multe muzee, sali de concerte, unde cu aceeasi suma sau chiar mai putin iti poti imbogatii cultura generala.
Doresc vizite placute doritorilor, face fiecare cum vrea, stiti vorba " Prost nu e cine cere, prost e ala care da!"
Cu asta imi cer scuze celor care se simt, e ultima mea reactie la acest subiect.

P.S. Nu ma pot abtine, la BUDAPESTA au expus CLUBURI nu PRODUCATORI !!! Chiar daca expozitia nu este permanenta, dioramele sunt. Vor fi si cu alte ocazii. La fel si in multe orase din Germania, sunt INVESTITORI care RISCA si prezinta EXPOZITII PERMANENTE care costa sute de mii sau chiar milioane de euro. NU cere nimeni astfel de investitii in Romania dar parca nu strica sa-ti vezi lungul nasului!
stageexp

Mesaj de stageexp » Dum Aug 09, 2009 10:55 pm

Nu mai vreau sa adaug decat un lucru: fantastic.
Ideea de care se leaga antevorbitorul meu este simpla: eu nu am afirmat ca nu putem sa-i egalam in performante pe altii. Eu sustin doar ca doua lucruri diferite nu pot fi comparate, nu are sens. Este ilogic.

Consider ca tocmai polemica starnita pe acest subiect ne defineste ca natie, atat pe cei care sunt prosti cat si pe cei care nu sunt (sau nu se cred). Este o trasatura manelistica.

Domle, treaba e simpla. Fiecare pe banii lui face ce vrea, la nivel de amator sau de superprofesionist, pune ce taxa de intrare vrea. Daca "prostii" vor sa vada despre ce este vorba platesc, daca nu, nu. Dar sa teoretizam acum pe calitatea machetelor ALTUIA este aiurea. Este ca si cum am avea pretentia ca fiecare sa aiba acasa plasme si sisteme HD, pe BANII PROPRII, si chiar si atunci l-am critica probabil ca nu ne place moaca lui.

Si cu asta basta, nici eu nu mai scriu pe acest topic, pentru ca nu mai are sens. Daca nu se vrea, asta e.
mity

Mesaj de mity » Dum Aug 09, 2009 11:26 pm

stageexp scrie:Cred ca totul tine de persoana care s-a implicat in acest eceniment. Sunt curios cum ar fi reactionat lumea daca organizatorul evenimentului ar fi fost cu totul altcineva :grin: .
Ai pus degetul pe rana. :)
100% de acord cu tine.

:aplauze:
Imagine
Chode

Mesaj de Chode » Lun Aug 10, 2009 12:09 am

ionut07 scrie:Cred ca in primul rand se pune problema calitatii amatoresti a machetelor prezente in camera respectiva. In mod normal nu poti sa emiti pretentii financiare sau de imagine cu niste lucrari facute pe genunchi.
Sa vad si Kung Fu-ul dumneavoastra, daca tot sunteti expert in toate.
ionut07 scrie:Dar uit ca in Romania este posibil pentru ca asta este stilul natiei, inghite orice daca este intr-un ambalaj pompos.
Daca dumneavoastra faceti asta, nu inseamna ca toata lumea se comporta asa.
Am sa ambalez pompos un r.h.t sa vad daca il inghititi...va bagati la testul asta? Asa, pentru ca trebuie sa demonstrati ceea ce afirmati.
ionut07 scrie:Din partea mea putea fi oricine organizator, reactia mea ar fi fost aceeasi. Ca o paralela, am vizitat diorama de la Brasov, pretul de intrare 6 lei intr-o locatie gen Calea Dorobantilor doar ca este in Brasov. Din punct de vedere al executiei diorama este comparabila cu dioramele profi pe care le poti vedea in alte tari cu traditie. Atentie nu ii cunosc pe organizatorii expozitiei din Brasov. Nu inteleg ideile gen "Nu se pot compara evenimente de anvergura diferita (unguresti, nemtesti, arabesti sau mai stiu eu de care), pentru ca nu poti compara mere cu pere." in stilul asta nu avansezi, bati pasul pe loc in mediocritate.
Incepe sa miroasa chestia aia din ambalajul pompos.
ionut07 scrie:Ce au ungurii, germanii in plus fata de noi? Banuiesc ca alte gene.
Cu siguranta va referiti la gene si sprancene, se pare ca unii le au mai stufoase si proeminente. Drum bun in Ungaria sau Germania!
ionut07 scrie:De ce nu poti sa inveti de la cei mai buni si sa-i egalezi in perfomante?
Pentru ca nu toata lumea este perfecta ca dumneavoastra. Poate omul are idei originale, cine stie...doar unul care le stie pe toate.
ionut07 scrie:La Brasov s-a putut si nu cu implicatii financiare exorbitante. Cum poti sa ai pretentii ca inveti tinerii sa faca modelism la nivel inalt cand tu ca indrumator esti habarnist?
Sa vad o lucrare a dumneavoastra, o expozitie, un astfel de proiect finalizat.
ionut07 scrie:Cat despre alternativa cheltuirii sumei de 15 lei, in Bucuresti exista multe muzee, sali de concerte, unde cu aceeasi suma sau chiar mai putin iti poti imbogatii cultura generala.
Da, exista si carti. Pe acestea le-ati omis.
ionut07 scrie:Doresc vizite placute doritorilor, face fiecare cum vrea, stiti vorba " Prost nu e cine cere, prost e ala care da!"

Cu asta imi cer scuze celor care se simt, e ultima mea reactie la acest subiect.
Mergeti la origini.
ionut07 scrie:P.S. Nu ma pot abtine, ... exista WC pentru asta - la BUDAPESTA au expus CLUBURI nu PRODUCATORI !!! Chiar daca expozitia nu este permanenta, dioramele sunt. Vor fi si cu alte ocazii. La fel si in multe orase din Germania, sunt INVESTITORI care RISCA si prezinta EXPOZITII PERMANENTE care costa sute de mii sau chiar milioane de euro.
Mi-au dat lacrimile, cu siguranta veti primi un start set pentru reclama, pentru Oscar mai trebuie muncit!

NU cere nimeni astfel de investitii in Romania ...

iar le stiti pe toate, uite ca eu vreau sa vad asa ceva in Romania si nu glumesc.
ionut07 scrie:dar parca nu strica sa-ti vezi lungul nasului!
Perfect valabil, asa ar trebui sa faceti si dumneavoastra.

Cu deosebit respect,
Bogdan

PS. Vorbiti in nume propriu, nu in numele unei natiuni intregi ca nu sunteti presedinte sau rege, desi nici acestia nu au acest drept pe deplin. Acest comentariu l-am facut pentru ca m-ati jignit direct, cu buna stiinta, afirmand ceea ce ati afirmat despre intreaga natiune, mi-ati jignit parintii, familia si pe toti cei dragi mie.
Elef

Mesaj de Elef » Lun Aug 10, 2009 12:30 am

Evident precum am spus acum cateva posturi ca orice critica in Romania este luata ca un afront personal. Totul se transforma intr-un razboi fara sens in care parerea fiecaruia e litera de lege si indiferent de argumentele care sunt aduse peste ea nu se poate trece.Si poate pentru asta e Romania acolo unde este....fiindca nu se asculta si alte pareri ;).
Ajungem chiar la jigniri de natii( si pana la urma indiferent cat de nationalist sunt nu pot sa nu critic "calitatile" romanilor).
Expozitia normal e buna(sincer nu as baga organizatorul in toata discutia asta fiindca este irelevant).Daca e sa privesc din punctul de vedere al unui parinte care se gandeste sa isi scoate kinderu' pentru o activitate mai interesanta, da e foarte bine(nu glumesc asta e realitatea), io ma duc beau o bere, kinderu' se joaca pe acolo totul e frumos, iese o duminica foarte reusita.
Daca ma pun in locul unuia care a mai avut de a face cu domeniul asta(si mai ales daca am si eu cateceva acasa) se cam schimba un pic punctul de vedere : cat de indulgent as vrea sa fiu mai mult de niste sine puse pun un covor verde nu prea am ce vedea.
Asta e realitatea pentru aceasta expozitie.
cftt

Mesaj de cftt » Lun Aug 10, 2009 12:33 am

adrian, iti doresc tot binele din lume, ai facut un gest superb pentru copii, in rest cred ca nu dai importanta reactiilor critice referitoare la acest gest suprapus bineinteles peste cele sezizate de stageexp si mity
inca odata felicitari
cftt
PS deoarece nu am vizitat expozitia de la Brasov si nici pe cea de la Budapesta, unde am inteles ca sunt machete profi, am si eu o intrebare: copiii de 5-10 ani au acces direct si liber la machete si la manevrarea trenuletelor dupa cum ii taie capul lor sau pofta inimii sau sunt tinuti de mana de parinti si plimbati in lungul machetelor ca la muzeu urmarind miscarea trenuletelor comandate de persoane cat de cat instruite in acest sens?
tyco

Mesaj de tyco » Lun Aug 10, 2009 12:44 am

Depinde ce se vrea. Daca vrei sa mergi la o jucarie, alegi expozitia de la Bucuresti. Daca vrei modelism feroviar mergi la Brasov sau Budapesta, Balatonfured, etc.
@cftt: Daca vorbesti cu membrii clubului care detin diorama, te lasa sa conduci, dupa o instruire atenta. Insa sincer...nu cred ca un copil de 5-10 ani poate controla asa gari, care au un mers de tren strict, telefon intre statii si tot ce trebuie pentru a fi ca in realitate si a mentine un trafic constant intre statii (poate dura chiar ore pana cand un tren sa se reintoarca in statia controlata de tine).
Ca sa inchei, ultima oara cand am verificat, eram un forum de modelism feroviar aici, nu de jucarii :)
Toate cele bune!
[Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Aug 10, 2009 1:19 am

tyco scrie:...ultima oara cand am verificat, eram un forum de modelism feroviar aici, nu de jucarii :)...
da-mi voie sa aduc o completare....prima data cand am intrat pe forum era de jucarii,cu timpul s-a transformat intr-un forum "profi" ,cum va place sa spuneti...iar acum tinde catre o spalatorie a rufelor muradare si loc de descarcare a frustrarilor cotidiene :(

pacat de cei ce cred in modelism si chiar realizeaza ceva(ma refer la creatii personale,expuse pe forum)...atitudinile astea nu aduc nimic bun...
Cosmin
cftt

Mesaj de cftt » Lun Aug 10, 2009 1:54 am

@tyco, sunt curios, cand vei avea un copil pe la varsta de 5-6 ani il vei lasa sa se joace direct pe macheta ta cea profi pe care numai tu sti cu ce eforturi ai facut-o sau ii vei face una mai modesta adecvata varstei lui pe care va invata incet incet ce este modelismul?
altfel apreciez cat esti de spiritual, din pacate pentru tine in urma verificarii pe care ai facut-o nu ai constatat si unele mesaje jignitoare si deplasate fata de care sa adopti aceasi atitudine sarcastica, sau poate le consideri mult mai normale pentru acest forum in comparatie cu discutia despre machete si trenulete hobby pentru copii
numai bine
Chode

Mesaj de Chode » Lun Aug 10, 2009 2:59 am

Marea problema a mea este ca nu stiu cine a facut acest sondaj de opinie, probabil
odata cu recensamantul intregii populatii, si au dedus domniile voastre, din
intrebarile sondajului cu pricina, ca romanii sunt o natie de mancatori de orice
daca este ambalat pompos. Tot asa s-au aflat si toate calitatile si toate defectele
romanilor, ca de, suntem toti o singura persoana si nu indivizi cu identitati
diferite.
Trasatura manelistica! de unde pana unde toti avem trasaturi manelistice, in primul rand doresc sa va informez ca la mine la usa nu au venit cei cu chestionarul.
Eu nu ascult manele, nu cumpar orice, respect un regim alimentar asa ca nu inghit
orice. Logic ca ma deranjeaza cand vorbeste cineva pentru mine fara sa-i acord eu aceasta functie, in numele familiei mele si etc.
Bai nene, spune-mi direct, nu mai generaliza, nu te mai ascunde in spatele multimii,
" Bogdane, esti .... " cum ma caracterizezi, nu o amesteca pe mama, tata...accept
critica, pot purta un dialog, dar cand tu ma etichetezi din start ca fiind asa si pe
dincolo, da-mi voie sa te injur si eu.
Da, exista o explicatie, voi care vorbiti in numele unei natiuni intregi, sunteti
ori de pe alte meleaguri si cunoasteti graiul romanesc, ori in constientul vostru
sunteti pe deplin convinsi de superioritate si prin urmare nu va identificati cu
restul natiunii, adica niste tradatori de neam.
Un interes aveti voi acestia ce vorbiti in numele unei intregi natii.
De ce nu va duceti in parlamentul european sa spuneti cu voce tare: Eu, Brogogontos din Tequila Bum Bum, de nationalitate diplodocus, declar cu buna stiinta dupa un studiu indelungat si cercetari minutioase si m-am si autosesizat, si doresc sa va informez ca natia diplodocusilor este de cacao...
Alegeti varianta:
a)...dar pe mine sa ma excludeti din aceasta, cu toate ca sunt un nationalist
convins.
b) ...natiune din care si eu fac parte!Asta e, atata pot, atata fac!
c) ...da stiti, ca de fapt eu nu sunt diplodocus, eu sunt crocobaul, da ma oftica
diplodocusii astia ca au gat, chiar unul foarte lung.
Acum s-a inteles ca doresc sa nu ma mai injurati si nici familia mea, prietenii si
toate persoanele de treba, prin generalizare care de fapt este o mare minciuna!
Hei voi cei de peste hotare, ce munciti cinstit acolo, cum va simtiti cand un bastinas al locurilor acelea improsca cu murdarii la adresa natiei romane?
Cred ca nu prea bine. Dar cum va simtiti atunci cand un seaman de-al vostru, roman, va improsca cu aceleasi minciuni rostite de bastinasul respectiv? Nu vi se rupe sufletul? Mie da.
Ce castigati din asta?
Expozitia in sus, expozitia in jos, mi-a pierit cheful sa le mai vad, pe toate, nu mai vizitez nimic, de bani imi iau un ghid noch sau vad eu ce, deschid eu o noua expozitie si nu expun nimic, las vizitatorul sa-si imagineze, evident cu plata, cum ar fi, daca ar fi.

Numai bine,
Bogdan
kelo1

Mesaj de kelo1 » Lun Aug 10, 2009 8:35 am

Chode o dai pe ulei rau de tot sincer tara asta e cam pe duca suntem vanduti pe 100 de ani asa ca poti fi tu nationalist cat vrei esti deja vandut altora si nu are rost sa ne agitam oricum ne agitam degeaba ..... asa ca mai bine te relaxezi si incerci sa faci sa iti fie cat mai bine .
mity

Mesaj de mity » Lun Aug 10, 2009 8:37 am

Oameni buni, ma repet a nu ştiu câta oara. Tot ce s-a scris aici se va şterge, mai puţin prezentarea simpla în fotografii a acestei expoziţii asa cum este ea.

Trebuie sa înţelegeţi ca personajul Mihai Cră’ciun poate fi criticat la el pe site şi în particular de toţi oameni ţepuiţi şi dezamă’giţi de acest personaj. OK?

Rog adminii sa fac㒠cură’ţenie de r.h.t-uri
Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Lun Aug 10, 2009 9:03 am

Da, Mity, se va sterge tot ce este in plus si va ramane ca o simpla stire.

Pana atunci ii rog pe cei care vorbesc despre machete profi si hobby sa-mi faca si mie diferentierea, pe puncte daca se poate, intre ele ca je nu ma pricep.

Multumesc,
Toate cele bune,
LDH
mity

Mesaj de mity » Lun Aug 10, 2009 9:24 am

LDH scrie:Pana atunci ii rog pe cei care vorbesc despre machete profi si hobby sa-mi faca si mie diferentierea, pe puncte daca se poate, intre ele ca je nu ma pricep.

Multumesc,
Si eu as fi curios sa aflu. :)

1000 de puncte pentru LDH. :aplauze:
Imagine
Închis

Înapoi la “Mesaje offtopic”