Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-11 decembrie 2018, forumul o sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Expozitia de pe Dorobanti - off topic

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

ionut07

Mesaj de ionut07 » Joi Iul 23, 2009 8:07 pm

Expozitie este un titlu pompos. Insa, nu mai este demult pentru nimeni un secret, ca familia craciun sta bine la capitolul BLA-BLA-BLA... 8) Mai cinstit ar fi sa declare ca este un magazin sau poate nu vor. :|
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Iul 23, 2009 8:27 pm

cred ca se cheama "expozitie cu vanzare" :grin:
toate cele bune,
HR
obiwan

Mesaj de obiwan » Joi Iul 23, 2009 10:45 pm

Horia_Radulescu scrie:cred ca se cheama "expozitie cu vanzare" :grin:
mai mult ca sigur!
trebuie sa strang bani seriosi sa intru. Daca nu, macar sa ma hlizesc pe geam. Dar cred ca odata intrat , in cazul in care ar afla de kenobi, m-ar invita frumos, cu scrashnet de dintzi , afara. :grin:
Si ce daca, pierd ceva?
ionut07

Mesaj de ionut07 » Joi Iul 23, 2009 11:11 pm

Am vazut niste poze cu intrarea in cladirea care adaposteste "evenimentul permanent", se pare ca exista interfon. Probabil ca trebuie sa spui parola ca se deschida usa... :(
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Iul 30, 2009 10:57 pm

buna baieti,

nu e vorba de nici o inversunare din partea mea... ma mir numai de aceasta initiativa, aparuta subit si ca o reactie la diorama de la BV cu mijloace putine (diorama care deja existau) si care de fapt camufleaza un banal magazin de trenuri miniatura.

tot ce s-a scris despre "hobby" si "pro" este absolut corect si aici nu e nimic de comentat... insa parca la Miniatur Wunderland s-au gandit altfel oamenii si si acolo pleaca copiii bucurosi acasa, chiar daca nu cu un copac smuls de pe diorama intre degete...

inca o data, nu exista inversunare, nu exista ura, ci doar (multa) mirare si constatarea sincera a unui oarecare neprofesionalism la cei ce au facut aceasta treaba. ;)
toate cele bune,
HR
ionut07

Mesaj de ionut07 » Vin Iul 31, 2009 12:08 am

Horia, ai punctat ceea ce mie personal mi-a fost lehamite sa mai spun...
mixu

Mesaj de mixu » Vin Iul 31, 2009 5:30 am

Bai tovarashilor daca nu va place cum miroase mancarea no mancatzi :oops:
daca nu va place de cineva nu-l cautati

este loc sub soare pt toti

vorba intleapta tastà Mity "Fraţilor, ocupaţi-v㒠de trenuleţe." :roll:
Elef

Mesaj de Elef » Vin Iul 31, 2009 6:09 pm

Oare de ce in Romania orice critica este luata ca un afront personal?.......
kablu

Mesaj de kablu » Vin Iul 31, 2009 6:58 pm

Simplu ... inca nu ne-am maturizat ..... Oare mai tineti minte cand ...dupa '89 , toata lumea incerca sa convinga pe celalalt ca el are dreptate sau celalalt candidat e mai bun :x :x :x
Mai avem nevoie de vreo 20 ani :evil: :evil:
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
obiwan

Mesaj de obiwan » Vin Iul 31, 2009 11:22 pm

Comerz. Trenuri. Copii. Criza.Lei. Sticla. Plastic.
iexpo. Afis . Diorama. Bucurie. Intrebari/Initiativa?

daca as fi putut ceva gen Vali Sterian...

E ok, ai ce sa vezi daca esti copil, te incita . Taxa?
Discutabil functie de nivel, vad rostul, consider cam scump.

copii cu parinti dispusi sa dea 15 lei, favor.

parinti cu amar si greutati, copiii pleoshtitzi si incarcati.

Maturi care vor trenulete dar nu se zbat destul, copii care vor trenulete dar nu ia taxu ca berea si tanga-s pe lista. Romani, diversitate, cearta, interes, ieftin, progres-deja :-D ,

HR compara cu Miniattur Wunderland. Poti compara balcanii cu Alpii, deja :-D copios.

De acord, trebuie mediatizat, dar nu cu sticla electrica de cartier gen proteveaux sau dupa sticla de centru contra cinshpe lei. Leii astia ...

Consider ca romanii nu traiesc, ei numara!
sa calculezi si sa produci e ok, dar parca mai simplu si facil e sa parvii, e?

valabil pentru generatia ratata PRO , furajata fortat la Mc Donalds :evil:
mixu

Mesaj de mixu » Sâm Aug 01, 2009 12:41 am

de mere Becali cumpara Wunderlandu cu totu ce stiti voi
norocu lui ca n-i place ..nu are nimik cu pasiunea asta si asa mai apucam si noi sa vedem hamburgu :)
dRacus

Mesaj de dRacus » Sâm Aug 01, 2009 9:49 am

mixu scrie:de mere Becali cumpara Wunderlandu cu totu ce stiti voi
norocu lui ca n-i place ..nu are nimik cu pasiunea asta si asa mai apucam si noi sa vedem hamburgu :)
:-D :-D :-D
dar ce ne facem daca confunda "hamburgu" cu "hamburgaru"? ...ca ieuroparlamentar iel stie ca asa ie corect!
si ce daca nu-i place? il darama si face un cartier de vile ... sau macar o biserica, doua... sa aiba si fritzii aia o biserica cu hramul luminii....
sau poate vrea sa repare vreo locomotiva cu ranga....

sau numa asa, ca asa vrea muschii lui...
dadrian

Mesaj de dadrian » Dum Aug 09, 2009 8:21 pm

Odata ce am hotarit sa ma implic in acest proiect as vrea sa fac citeva precizari:

Implicarea mea consta in faptul ca am pus la dispozitia organizatorilor macheta mea Marklin, fara nici un fel de beneficiu financiar pentru mine (adica gratis). Am facut acest lucru deoarece mi-a placut ideea de a atrage publicul larg, si mai ales copii. Eu am un copil de 6 ani si stiu ce inseamna lupta cu calculatorul si televizorul, mai ales in timpul vacantei.

Multumesc inca odata celor care m-au ajutat in realizarea acestei machete si sper sa nu se supere, dar nu avea nici un rost sa stea intr-un loc in care nimeni nu se bucura de ea.

Eu nu vad nimic rau in faptul ca organizatorii isi promoveaza expozitia, in special ca ceea ce au facut acolo nu se adreseaza modelistilor, ci publicului larg.

Iarasi nu vad nici o problema din faptul ca oamenii vor sa faca un ban. Fiecare dintre noi ne cistigam existenta intr-un mod sau altul.

Comentarii gen ca 15 lei intrarea este prea mult cred ca sunt un pic deplasate (15 lei costa 2 pachete de tigari sau 3 beri bune, sau 2 beri la restaurant, sau un sezlong pentru o zi la malul Marii Negre - in weekend este 20 de lei -).

In ceea ce priveste "algebra" lui Horia, din nou cred ca a fost malitios (ca sa nu spun altfel) 5 Euro inseamna 5x4,2 = 21 lei si nu 15! (se invata in clasa a doua primara)

Comparatiile cu Miniaturwunderland cred ca nu isi au rostul de asemenea.

Timpenia ca aceasta expozitie este ca o reactie la expozitia din Brasov nu o pot comenta decit in felul urmator:
- ne plingem de 15 lei taxa de intrare, dar "clientii" din Brasov nu mai viziteaza expozitia locala, dau banii pe transport (mult peste 15 lei) si vin in Bucuresti sa viziteze expozitia din Dorobanti, si invers.
Eu nu vad nici o concurenta intre cele doua expozitii, ar fi de dorit ca in fiecare oras mare sa existe una!

Daca expozitia este intr-o locatie centrala, mi se pare o decizie buna a organizatorilor. Pina la urma se adreseaza publicului larg. Ce legatura are asta cu "locatia de fitze" cum o numea alt destept?

Eu le doresc succes si numai bine.

Adrian
tyco

Mesaj de tyco » Dum Aug 09, 2009 8:41 pm

Ca si o comparatie la pret, intrarea la expozitia de la Budapesta a costat 2000 forinti, insa acolo chiar ai avut ce vedea...si de unde cumpara :)
[Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests]
stageexp

Mesaj de stageexp » Dum Aug 09, 2009 9:07 pm

Subscriu din nou cu pareri de bine la adresa avenimentului despre care se vorbeste aici.
O astfel de expozitie se poate organiza in fiecare oras, sau pot exista mai multe manifestari in aceeasi localitate, nu vad unde ar fi problema.
Concurenta este buna in orice domeniu.

Nu se pot face comentarii de pret. Acestea nu au nici un sens. Pe de o parte fiecare este liber sa puna orice taxa vrea la o activitate care il priveste, cine doreste participa cine nu, nu. Pe de alta parte o taxa de intrare de tipul celei mentionate este o bagatela fate de urmarirea unui film stupid prin vreun mall, caracterul educativ al acestei activitati fiind de necontestat.

Nu se pot compara evenimente de anvergura diferita (unguresti, nemtesti, arabesti sau mai stiu eu de care), pentru ca nu poti compara mere cu pere.

Cred ca totul tine de persoana care s-a implicat in acest eceniment. Sunt curios cum ar fi reactionat lumea daca organizatorul evenimentului ar fi fost cu totul altcineva :grin: .
Închis

Înapoi la “Mesaje offtopic”