Apel la bun-simt

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
fac si eu pe calea aceasta un apel la mai mult respect. nu doream sa deschid subiectul acesta dar o fac pentru ca patesc a doua oara sa fiu sunat pentru a retine un anumit produs scos la vinzare pina ce persoana interesata face rost de bani urmind ca apoi sa facem tranzactia, dar se pare ca persoana in cauza s-a razgindit. si nici nu a mai dat un semn de viata. nici macar atunci cind am insistat eu.
nu pot numi acest lucru TEAPA pentru ca nu am fost inselat, nu am pierdut produsul sau banii. dar in fiecare caz am retinut un anumit produs mai mult de 3 saptamini, refuzind orice alta oferta, in buna credinta ca si cumparatorul se va tine de cuvint si la momentul promis, va veni cu banii.
o sa spuneti probabil ca am fost tare naiv sa cred pe cineva care imi scrie pe pm pe forum, promitindu-mi o anumita tranzactie la un moment dat. asa as fi spus si eu daca nu era vorba de 2 membri cunoscuti ai acestui forum. in baza acestui lucru, zic eu important, am acceptat sa astept 3 saptamini. am crezut ca daca sunt membri activi si cunoscuti avind acum o anumita credibilitate, pot avea incredere in ei. dar uite ca m-am inselat.
nu le voi da numele pentru ca nu vreau sa le stric imaginea tocmai pentru ca au o imagine buna. vreau doar sa le bat obrazul oficial si sa le spun ca ar fi cazul sa ne respectam mai mult. eu nici nu concep sa nu imi tin promisiunile mai ales cind e vorba de o comunitate in care avem pretentii.
nu era greu sa postez pe forum dialogul pe care l-am avut cu ei privind tranzactia care nu a mai avut loc si care le demonstraza neseriozitatea.
dar nu o fac pentru ca eu am mai mult bun simt.
toate cele bune si hai sa ne respectam mai mult!
 
Salutare!

Cu cat mai repede, cu atat mai bine! Pentru ce, cel cinstit sa piarda de doua ori, o data inselat si o data pentru ca din bun simt pastreaza tacerea.
Si ebay are rubrica cu calificative, negativ, neutru si pozitiv...asa ca nu este o problema, este ceva util.

Numai bine,
Bogdan
 
dorin, si eu am patit-o de curand, si avand in vedere ca suntem bucuresteni, tare mi-e ca vorbim de aceeasi persoana

nu zic ca gata te-ai razgandit iti iau gatul; suntem cu totii oameni si mai facem si greseli; chiar si eu recunosc ca am incurcat (nu stiu cat de tare) pe cineva de aici, dar mi-am cerut scuze ca nu am fost mai atent si sper ca nu-mi poarta pica; la fel cum nici eu nu le port celor care dintr-un motiv sau altul nu au mai putut sau nu au vrut

dar mi se pare normal ca imediat ce te-ai hotarat sa nu mai iei sa ii zici si celuilalt bey nene, nu-l mai tine, sorry dar nu mai pot sa-l iau sau nu mai vreau sa-l iau; nu sa taci si mai grav, sa nici macar sa nu mai raspunzi la mesaje ... parca totusi bunul simt nu ar trebui sa fie un lux in ziua de astazi, desi societatea si vremurile ma contrazic cu certitudine

deci da, sunt total de acord cu un sistem de feedback ceva, pentru ca sa stim si noi pe viitor in cine sa avem incredere si in cine nu; in general pana acum aproape toti cei cu care am avut de a face au fost super ok (si in final asta conteaza, ca suntem o comunitate in care ar trebui sa ne ajutam, nu sa ne tragem singuri tzepe); din pacate padure fara uscaturi nu se poate, dar macar sa le stim si noi

foarte posibil ca sistemul asta de feedback-uri are toate sansele sa degenereze, ca doar suntem romani, nu ? dar inainte de a renunta la el din fasa, ar trebui totusi sa vedem intai cum merge, si daca chiar va fi folositor pe viitor
 
de acord cu acordarea calificativelor - or sa apara surprize chiar la membrii respectabili! :D
 
nu cred ca ar degenera prea mult discutia, pentru ca daca se publica corespondenta nu mai e nimic de zis. doar fiecare avem si mesajele trimise si mesajele primite.
Inca o data indemn la mai mult respect ca de, nu suntem prea multi si o persoana pasionata de un anumit domeniu, in general, e considerata mai elevata.
Noroc ca totusi cei mai multi dintre cei pe care ii cunosc de pe acest forum sunt oameni de toata isprava.
va sfatuiesc ca atunci cind mai faceti o tranzactie cu un necunoscut sa intrebati pe cei mai vechi - GREUCENI - cum le spun eu, si din om in om, pina la urma o sa aveti si referintele necesare si o sa stiti cum sa actionati.
toate cele bune si TZEPE usoare! :D
 
fac si eu pe calea aceasta un apel la mai mult respect. nu doream sa deschid subiectul acesta dar o fac pentru ca patesc a doua oara sa fiu sunat pentru a retine un anumit produs scos la vinzare pina ce persoana interesata face rost de bani urmind ca apoi sa facem tranzactia, dar se pare ca persoana in cauza s-a razgindit. si nici nu a mai dat un semn de viata. nici macar atunci cind am insistat eu.
Oke Dorine. Si eu mai patesc la fel cu produse puze in vanzare pe alte forumuri, etc. Situatia e clara: oamenii nu au bani. Am redus preturile, le-am mai crescut, etc (chiar si in conditiile astea produsele mele sint cu muult mai ieftine ca intr-un magazin si sint de la noi la aproape noi) - m-au cautat si pe mine oameni care ar vrea, dar nu au momentan, etc. Situatii similare. Oricum, nu m-a deranjat treaba asta. In general nu prea s-a interesat nimeni de ce am pus in vanzare. Daca nu le-au luat asta este, ca doar produsele alea nu-mi cer de mancare. Un singur lucru e clar: criza loveste puternic si in modelsimul feroviar... Succes!
 
Inseamna ca nu ai inteles ideea. stiu ca e criza, ca lumea nu are bani. dar care e legatura cind te pune sa reti un produs mai bine de 3 saptamini? chiar nu s-a prins ca nu are bani? si daca nu are, nu poate sa sune sau sa scrie ca nu mai poate achita? In realitate e cu totul altceva. cu siguranta s-a razgindit si te lasa cu ochii in soare. fara nici o explicatie. nu ca nu are bani.... pur si simplu nu mai vrea sa faca respectiva afacere pentru care a girat cu cuvintul lui. si nici nu-i pasa ca te-a lasat cu ochii in soare. doar s-a nascut pe plaiurile mioritice si considera ca esti deja calit si obisnuit cu astfel de lucruri. la urma urmei nu mai conteaza inca o teapa in viata ca doar iei teapa de cind te-ai nascut, nu?
 
Alta intrebare Dorine: Tu ai mai gasit si alti clienti pentru produsele tale? Daca nu, atunci te superi degeaba. Pe bune.
 
Nu se pune problema daca se supara sau nu degeaba, sau daca are clienti. Dar e de bun simt, cand vorbesti ceva cu un om, sa ramana vorba; si macar daca respectivii "pseudotepari" ar da un telefon atunci cand realizeaza ca nu mai pot plati ceea ce au rezervat prin rugaminti mieroase. Dar nuuuu, majoritatea stau si asteapta sa ii suni tu ca sa iti dea vestea trista, cum ca nu isi mai permit, ca au probleme de sanatate, etc etc. Pe mine asta m-a deranjat cel mai mult cand am avut de-a face cu oameni necunoscuti, ca vorbeam ceva cu ei si apoi trebuia sa fiu EU cel care suna ca sa aflu ca s-au sucit! Pai asta nu e din cauza crizei, e din cauza miserupismului!
 
Fratilor,
a fost departe de mine ideea de a dezbate aici sau in cadrul altui subiect despre ceea ce se discuta mai sus.

Adica, da-o incolo, in momentul cand esti neserios in relatiile cu ceilalti indiferent ca, cumperi sau vinzi, nu mai incap nici un fel de scuze.

Deci, eu am cerut parera majoritatii, sa vedem daca este dorita o astfel de rubrica, am vazut ca este, ok, o facem, haide-ti sa incetam discutiile off topic.

Ce ziceti?
 
salut nu sunt chiar nou printre voi dar se pare ca am facut ceva greseli si am fost scos din forum si imi pare foarte rau daca sunteti suparati pe mine.
Vechiul Nick-name era ionel_03.
VA MULTUMESC