Cum punem pozele la avatar

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
2
Iasi
LOCATION
Iasi
Cred ca ar prinde bine niste explicatii despre cum se pun poze la avatar.
Astept si eu pe cineva sa ma lamureasca,ca vreau si eu sa am o poza :D :D
Toate cele bune!
 
Pentru inceput dai la "profil" (in gasesti pe pagina sus de tot)


Apoi, te duci in josul paginii unde vei gasi imaginea prezentata:
Dupa preferinte poti selecta o imagine din galeria forumului, sau din calculator. Daca doresti o imagine din calculator dai click pe "browse..." si iti selectezi avatarul dorit.

Atentie ! Marimea imaginii nu poate fi mai mare de 100 de pixeli ca inaltime si 100 ca latime, iar fisierul poate fi cel mult de 10 kb.



Dupa ce ati selectat avatarul dorit dai click pe "trimite"..

 
ASB multumesc pentru efort,scuze ca nu am fost mai explicit.Stiam toate acestea,dar ma refeream cum sa fac poza sa fie mai mica de 10 k si 100 100 pixeli.
Uite de exemplu cum au altii.Din poze mari leau facut poze pentru avatar.
Uite de exemplu cum ai tu.
 
daca hostezi la photobucket ai deasupra imaginii resize cu optiunea resize for avatar
 
Sau... alta operatiune, mai putin placuta. Eu pe aceasta am folosit-o, pentru ca nu stiam de celelalte variante. Da-i click pe imagine, si o micsorezi cat crezi ca este nevoie, sau o maresti cu ajutorul cursorului:




dupa care dai un print screan (este un buton pe tastatura, la mine este "PrtSc SysRq", in partea stanga a butonului "Scrool Lock")
Apoi, intrii in paint si dai "paste"



Iti va aparea in paint tot desktopul, si vei selecta doar imaginea care doresti sa-ti fie avatar.



In cele din urma ii dai din nou "copy" (vezi imaginea) si redeschizi paint-ul, si "paste". Iti va aparea imaginea finala. Pentru a stii ce dimensiuni are avatarul uita-te in coltul din dreapta jos si vei vedea ca iti vor aparea dimensiunile.



Sper sa fi fost destul de explicit :? :? Sunt cam obosit si nu stiu daca am reusit sa fiu, maine ma asteapta o calatorie pana la Iasi. :)
 
"Doar o imagine poate fi afisata in acelasi timp, marimea ei nu poate fi mai mare de 100 pixeli ca inaltime si 100 ca latime si marimea fisierului poate fi cel mult de 10ko."
ko insemnand kb.
 
cum pot salva o poza in avatar , am facut si micsorarea ei, am preluat-o din calculator cu browse numai ca atunci cand merg pe avatar nu o vad, nu se salveaza ca imagine
ce pot face?
:(