Buna ziua si bine v-am gasit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Hoffmann

New Member
18 Februarie 2015
4
0
Iasi
LOCATION
Iasi
Buna ziua tuturor.

Usor timid, dar cu ambitie, am decis sa ma alatur acestei frumoase comunitati. Sunt Sebastian, din Iasi, am 31 de ani si curand, de Craciun, mi s-a reactivat "virusul" trenuletelor. In acest sens am complotat cu Mosu` si mi-am facut cadou un start-set de la Mehano ( nu ma judecati pentru ca recunosc ca nu m-am documentat destul ). Am ales setul western cu o locomotiva cu abur si patru vagoane de marfa. Pentru ca diorama de plastic si carton din set nu era pe gustul meu, am decis sa ma apuc sa-mi construiesc singur o diorama la scara H0. Intre timp a aparut in sufrageria mea o locomotiva Mehano Santa Fe de care sunt indragostit, achizitia fiind facuta prin amabilitatea domnului ce reprezinta unul din magazinele prezente pe forum in rubrica "Publicitate".

Si uite asa am mai cumparat doua macaze de la Mehano si setul de pod de la acelasi producator si cred ca sunt hotarat sa merg spre "americanisme", in curs de livrare fiind inca trei vagoane americane de la Mehano ( cel putin asa scrie pe ele ).

Pentru ca sunt cel mai incepator dintre toti incepatorii o sa va rog sa-mi fie scuzate unele intrebari penibile cat si lipsa de cunostinte in domeniu. Dar pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat o sa va rog sa aveti rabdare si sunt sigur ca o sa primesc informatiile necesare si utile din partea voastra.

Sa ne auzim cu bine.
 
Mie nu mi-au placut americancele...
Dar dupa ani de forum, prezentari, etc... parc㒠totuşi îmi plac, sau au înceupt să’-mi placă’.
Spor la economii ca s㒠ai ce cheltui pe aici (în modelism)
 
Bun venit printre trenulistii mari si mici si cat mai multe garnituri. Toti patim la fel cred, cumparam prima garnitura care ne cade in mana la virusare si apoi , incet incet, devenim mai selectivi, incepand sa cautam lucruri mai bune. Cel putin eu asa am patit cand am trecut de la TT la N. La inceputul carierei in TT nu am putut fi selectiv pt ca nu gaseam decat Veb Berliner TT Bahnen (daca am gresit titulatura imi cer scuze, au trecut deja 10-12 ani de la marea schimbare). Spor la treaba si la mai multe modele.
 
da, ok, mehano nu e cea mai fericita alegere (si culmea, o zice unul care are colectia aproape completa de trenuri de mare viteza, varianta hobby - nu m-a pasionat trenul din spania, ca altfel colectia era completa)
dar important e ca ai un punct de plecare, atentie mare insa ca drogul trenulistic pare inofensiv, dar inca nu s-a inventat tratament (desi cu doze sapta-lunare de multe roti poate fi tinut destul de bine sub control :p)
revenind la trenuri serioase, un sfat pe care l-am primit si eu la randu-mi (si binenteles ca nu prea l-am ascultat); incearca sa te orientezi macar spre sine piko (pentru diorama) sau pentru mochetzeala niste roco geoline; sinele mehano se murdaresc / nu mai fac contact / o sa ai probleme destul de repede. Stiu, recomandarile sunt mai scumpe, dar iti garantez ca pe viitor vei ajunge la aceeasi concluzie proprie ...
 
de fapt ca sa fiu complet, gama prestige la mehano e chiar o fericita alegere (da clasa la multe alte firme - sau cel putin dadea, nu mai stiu cum e in ultimii ani)
dar parca ziceai de un start-set la inceput, deci asta inseamna varianta hobby / train line, si atunci ce am scris mai sus este perfect valabil
sinele sunt de un singur fel, desi mai bine faci direct upgrade la piko (sau chiar ceva si mai profi, tu decizi in functie de buget)