Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare tuturor!
De curand am inceput sa ii cumpar baiatului meu cate ceva din ceea ce atunci cand eram de varsta lui nu imi permiteam... si anume cam tot ceea ce tine de modelism feroviar.
Am ajuns la concluzia ca: "decat sa "frece" pc-ul sau dvd-ul cu filme sau desene animate... mai bine creeaza o mica lume (diorama.. evident alaturi de mine :p ) fiind impreuna mici ZEI :D "!
Valoarea educationala a modelismului nu poate fi contestata niciodata!
Din pasiune, din placere si din generozitate... am achizitionat de la bun inceput cam tot ceea ce am fi avut nevoie pentru a incepe "lucrul" la propria noastra lume... dar am constatat la un moment dat ca achizitionasem mult prea multe pentru ceea ce aveam noi nevoie... si la preturi de "afara"... astfel am inceput sa ii ajutam si pe altii care nu isi permit sa cumpere la preturile din Romania... si sper sa o fac in continuare din tot sufletul!

Succes tuturor!... si spor la treaba!!!
 
Salutare "vvanzari" si bine ai sosit printre noi....
navigare placuta pe acest forum si... asteptam cu mare interes sa ne prezinti "mica lume (diorama)" la care lucrati.
 
Bun venit pe forum unui vechi si drag prieten: WeepingEye .

Vali, ma bucur sa te vad aici. Iti apreciez informatiile, valoarea lor, calitatea pozelor, si nu in ultimul rand , atasamentul fata de aceasta pasiune.
 
Salutare tuturor
Ma numesc Ionescu Stefan si sunt din Bucuresti , pasiunea pentru trenuri este de cand eram mic mai exact pe la varsta de 5 ani parinitii mei cumparandumi un start set de la piko . M am jucat de m am jcat si l am lasat balta o perioada de 10 ani si asta vara cand
cautam ceva legat de trainz simulator am dat de niste site uri de modelism si am zis ca ca nu strica sa arunc o privire , am intrat si odata intrat nu am mai iesit de pe site cam vreo 2 ore fascinat de ce vad si din clipa aceea am retrait clipele de cand am primit start setul piko . Si inca o pasiune de a mea este fotografia care se potriveste de minune cu modelismul feroviar .
 
sal , ma numesc narcis , sunt din iasi si impreuna cu 2 prieteni ne-am apucat de ceva vreme sa ne jucam putin de-a trenul :p si se pare ca ne-a cam prins flama .
cam atit cu prezentarile sper sa ne mai auzim pe aici si sper sa postez ceva poze cu ce am inceput poate mai primim ceva sfaturi si idei
 
Salut!

Numele meu este Catalin, am descoperit intamplator minunata lume a "trenuletelor" in miniatura, din nefericire in copilarie nu am interactionat cu ele, la vremea aceea erau doar niste masinute simple din tabla sau plastic. Am achizitionat de curand un start set si vreau sa ma apuc de treaba :)
 
Salutare Catalin, Narcis si Stefan va primim cu drag si va asteptam sa ne prezentati colectiile si eventualele diorame la care munciti.
 
Trebuie sa va salut si eu din nou. Desi sunt inregistrat de ceva vreme pe acest forum, nu am scris mai nimic pana acum dar am citit mai tot ce s-a scris. Eram mereu conectat si citeam zilnic ce se mai posta. Momentan colectia mea este restransa: 2 seturi digitale + vreo 3 vagoane, cateva casute si o gara. Sper ca o data cu timpul sa reusesc sa o pun de o diorama.
 
Salut catalin76 si bine ai venit!
Daca doresti sa te apuci de treaba,..nu ramane decat sa iti urez succes si spor!! :D
 
bine ati venit

<r>Salut,bine v-am gasit,ma bucur ca existati,si ca avem pasiuni comune adica trenuletele.<br/>
<E>:aplauze:</E></r>
 
Salut,

Urmaresc de ceva vrem acest forum dar nu mi-am facut pina acum curaj sa postez ceva.
Sunt din Timisoara.
Din iarna, m-a prins un pic febra modelismului mai bine siz a mesteritului (o mica plecere de a mea din copilarie).
Mi-am cumparat un set de start PIKO digital cu doua locumotive cu 2 garnituri de la jucarii.com si de atunci lucrez cam in fiecare zi cate un pic la diorama mea. Nu stiu cat are sa ma tina dar sper ca in timp sa-i atrag si pe copii mei (macar cel mare cei mici fiid inca destul de mici). Asta a fost si motivul pentru care am primit acordu' de la "ministerul de finante si al administratiei" :D pentru aceasta investitie.


Am sa postez si ceva poze cu evolutia lucrarilor dar trebuie sa-mi fac timp sa resize-ui un pic pozele pentru ca sunt destul de mari ca dimesiune (2MB fiecare).

Atat deocamdata, am scris deja de doua ori mai mult decat cea mai lunga compunere de la scoala.
Luci.
 
Cu respect salut toti pasionatii modelismului ferovia din Romania...!

Sunt un "old boys" si pasionat a tot ceea ce inseamna acest minunat fenomen care este "TRENUL".....
In opinia mea locomotiva cu aburi este ce mai mare realizare din punct de vedere al mecanicii si nu numai....de aceea din frageda copilarie mi-am alinat visele cu modele feroviare pe care in acele vremuri parintii mei din pacate nu isi permiteau sa ma cadoriseasca....
Intre timp am crescut si am imbratisat meseria in domeniul feroviar insa pasiunea isi continua puterea si dincolo de programul de lucru fie pe linie de modelism feroviar fie pe partea informatica a simulatorului de trenuri (Msts)...
Va salut inca o data pe toti , va spun "bine v-am gasit" (in special lui Florin Tuica un amic mai vechi...) si va doresc tuturor multe realizari in domeniul modelismului feroviar....

Cu stima si consideratie ....
"Big_boy"
 
@mixu
Din pacate pina in prezent in afara de Gabi (kablu)nu am avut placerea sa cunosc pe altcineva...este singurul care s-a oferit sa ma ajute si caruia tin sa ii multumesc public pe aceasta cale (un PRIETEN ADEVARAT !!!)
 
Bine ai venit Big Boy!

Sa stii ca suntem o comunitate mare, unde nu conteaza locul geografic in care te afli ci pasiunea si dorinta de perfectionare in domeniu!

Sa inteleg din nick-ul pe care ti l-ai ales ca ai o pasiune pentru modelele americane?

O zi buna, te asteptam cu noutati in privinta propriei colectii!