Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
cristian_i

Re: Bine ati venit !

Mesaj de cristian_i » Vin Apr 21, 2017 2:34 am

Salutare tuturor,

Ma numesc Cristian, sunt din Bucuresti dar locuiesc in Marea Britanie. Sunt pasionat de trenulete din copilarie si urmaresc "din umbra" acest forum de foarte mult timp. Tin minte ca multi dintre utilizatori postau pe un forum railwayfan (daca imi amintesc bine numele) si la un moment dat totul s-a mutat aici.

Primele mele trenulete au fost la scara H0, dar in ultimii ani m-am mutat spre scari mai mici. Ma intereseaza in special scara Z, dar si N in speranta ca intr-o zi vor aprea modele de locomotive romanesti la aceasta scara (la Z nu e nicio sansa :) ).

Sper sa va pot fi de ajutor cu sfaturi legate de scara Z, dar si de partea de control/electronica care se leaga de meseria mea.

Ma bucur sa devin membru oficial!

Numai bine,
Cristian
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Apr 21, 2017 9:56 am

Bine ai venit!
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Apr 21, 2017 4:49 pm

Exista cineva in Bulgaria care a printat 3D locomotivele romanesti la scara Z. Vorbim despre EA, DA si LDH, binenteles acestea inmatriculate BDZ . Sper sa imi aduc aminte unde am pus pozele cu acestea dar si sa ti le dau . :fluierat:
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
cristian_i

Mesaj de cristian_i » Vin Apr 21, 2017 9:56 pm

sogard_2003 scrie:Exista cineva in Bulgaria care a printat 3D locomotivele romanesti la scara Z. Vorbim despre EA, DA si LDH, binenteles acestea inmatriculate BDZ . Sper sa imi aduc aminte unde am pus pozele cu acestea dar si sa ti le dau . :fluierat:
Ar fi foarte interesant, multumesc mult!
Daldo99

Mesaj de Daldo99 » Vin Aug 11, 2017 11:58 pm

Salutare tuturor,

Numele meu este Dan și urmaresc ocazional forumul de vreo 5 ani. In seara asta am decis sa intru (in sfarsit :x) in randul lumii si sa ma inregistrez. Un salut special acelora dintre voi pe care ii cunosc deja personal de la expozitii si evenimente feroviare.

Sunt pasionat de trenuri inca din copilarie si colectionez trenulete la scara H0 cam tot de atunci. Orice e legat de trenuri imi starneste interes si bucurie, intr-o asemenea masura incat am dilema: intre un tren si o femeie frumoasa, dupa cine sa ma uit mai intai ? Solutia ideala ar fi ca respectiva femeie sa fie intr-un tren :-)

In viata reală, imi plac calatoriile cu trenul si istoria feroviara. Desi sunt inginer in transporturi, sunt mai putin interesat de aspectele tehnice.

Pe partea "la scara" sunt deocamdata doar colectionar (toate epocile, fara preferinte de tara). Nu am aspiratii de modelist - faceti voi machete, ca trenuri va aduc eu. Am inceput la 6 ani, cand Mos Gerila mi-a adus primul set Piko (un tren de calatori), iar in cativa ani aveam deja o colectie maricica pentru acele vremuri. Dupa o lunga intrerupere, acum vreo 5-6 ani am redescoperit trenuletele si am reluat achizitiile. Acum colectia mea e suficient de mare ca sa o declar ca persoana separata la intretinere...

Va doresc sanatate, timp si resurse pentru aceasta frumoasa pasiune !

Toate bune,
Dan
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Sâm Aug 12, 2017 12:31 pm

Bine ai venit, Dan !
Te asteptam si cu pozele aferente ..."barlogului" cu trenulete 8) , despre modelul preferat sau cu istorii despre achizitia lor.
Cat despre adunatul trenuletelor, stiu din proprie experienta ca niciodata nu sunt indeajuns. :grin:
Marius.
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
http://caiferate.21.forumer.com/

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Aug 12, 2017 1:45 pm

Bine ai venit! Sa vedem pozele cu modelele vechi :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”