locomotive operatori privati

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna Mihai,

multmesc pentru reportaj.
Aici am întâlnit o activitate FeRoviaR㒠interesantă’

poti insa sa-mi spui de ce scrii FeRoviaR㒠in mijlocul propozitiei? corect in limba romana ar fi "feroviară’"...
 
Salut Horia,

Spre deosebire de limba germana, in limba romana numai substantivele proprii se scriu cu litera mare la inceputul cuvantului. Ca atare, este vorba de 3 substantive proprii care, dintr-o regretabila eroare au fost scrise fara spatiu intre ele ("Fe", "Rovia" si "Ra"). :evil:
 
aha, m-am lamurit.

insa cum sunt un pic incult si educatia mea in acest domeniu nu a fost suficienta, ce inseamna "Fe", "Rovia" si "Ra"? prenumele acestea nu le-am intalnit in Romania...
 
off topic, on amusement:
Ra cred ca vine de la BogdanRa...
Fe de la felix (fericita intr-o limba moarta) si Rovia ramane in suspans. Dar sincer... pentru un singur cuvant din trei merita osteneala?:)))
 
sau Ra de la Ramona, Fe de la Felicia, sau Ra de la Radu si Fe de la Ferentari, insa o dam in off topic rau de tot si as prefera ca autorul cuvintelor sa ne dea o explicatie sau sa ne lase in ceata insa macar sa scrie pe viitor corect.
 
Domnilor,

Mishu 88 a primit aceiasi intrebare si a mai dat anterior o explicatie despre " FeRoviaRă’" tot pe acest forum...
Colegul forumist si-a numit asa primul blog (site sau ceva de genul) si pentru activitatea lui in domeniu a devenit un fel de "brand".
Tinand cont de valoarea activitatii lui cred ca ii putem accepta aceasta mica excentricitate. Restul textelor sunt scrise corect, cu grija si mult patos pentru activitatea feroviara.

Sunt useri care asasineaza limba romana la fiecare postare (si au multe) si daca vrem corectura, cred ca exista locuri mult mai pline de buruieni de unde se poate incepe.

Revenind la locomotiva prezentata mai sus, zilele acestea o gasiti in plina activitate pe centura de est a Bucurestiului, zona fabricii Tuborg, gara Catelu. Rosul ei contrasteaza interesant cu campurile pline de gunoaie si inecate deja in fum de gratare :)