Vagoane de dormit CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Electricul

Well-Known Member
Trenulist
20 Decembrie 2008
726
1
Satu Mare
LOCATION
Satu Mare
Stimati colegi modelisti, deschid acest nou topic, desi sunt convins ca va genera replici si comentarii, in sensul ca veti spune ca de ce l-am deschis daca deja s-au prezentat vagoanele de dormit ale CFR. Eu nu m-am gandit doar la mine ci si la ceilalti colegi pasionati de trenuri. Asadar, fiindca pe piata modelistica feroviara apar din ce in ce mai mult vagoane de dormit si cuseta, si mai putin de clasa, as vrea sa avem, reunit sub un singur topic toate tipurile de vagoane de dormit pe care CFR le-a avut (perioada mai recenta) si le mai are in uz, fiecare vagon ilustrat cu vreo 2 -3 poze, o mica descriere privind numaul de vagoane aflate in folosinta, daca mai exista sau nu si eventual daca exista pe piata modelistica si daca se pot de undeva achizitiona. Se poate incepe cu orice tip de vagon, si astfel apelez si la acei pasionati care detin poze in colectia personala si care le pot posta sau reposta la acest topic. Practic ce doresc, si cred ca si altii e o reorganizare logica a informatiilor privind aceste tipuri de vagoane. Sper ca nu am provocat suparare, chiar daca mai repetam unele date. Cu respect.
 
buna,

exact asa cum spuneai si tu, intrucat avem deja 3-4 subiecte pe aceste teme atat la capitolul "vagon real" cat si la cel "modele" chiar nu vad de ce ar trebui sa mai facem inca unul... adica sincer nu vad ce am putea spune pe tema asta in plus, ce nu am putea spune la unul din subiectele deja deschise...

chiar daca am deschide un topic pentru fiecare vagon, de exemplu 71-31 016 tip MU, 71-31 020 actualmente 75-71 002 tip T2s, etc, ce ne-ar aduce in plus?
 
Horia_Radulescu a spus:
buna,

exact asa cum spuneai si tu, intrucat avem deja 3-4 subiecte pe aceste teme atat la capitolul "vagon real" cat si la cel "modele" chiar nu vad de ce ar trebui sa mai facem inca unul... adica sincer nu vad ce am putea spune pe tema asta in plus, ce nu am putea spune la unul din subiectele deja deschise...

...

Poate am putea face un subiect "rezumat".
Nu neaparat despre vagoane de dormit,
eu cel putin as dori sa strangem la un singur loco toate informatiile legate de vagoanele CFR, adica fiecare vagon care a fost facut, de cine a fost facut sau este facut, fiecare vagon care poate fi facut prin modificarea unui model existent.
 
ca sa nu mai zic ca pana si titlul mi se pare o erezie...

CFR nu a mai avut vagoane de dormit proprii din anii 1950, toate WL-urile apartin(eau) de Romvared, Varored si acum Gevaro si sunt doar inscrise la CFR... :(
 
pot sa o dau in off topic?

daca tot se cunosc datele vagoanelor de dormit, de la ce vine GEVARO?
ca s-a mai discutat pe undeva pe internet si parca a ramas asaa...
ca alealalte erau mai clare Rom(ania)va(goane)re(staurant si)d(ormitor)
:D
 
Detalii la interiorul vagoanelor WLAmee 022 şi WLAmee 103
sunt vagoane de dormit clasa 1


































scuzaţi pozele rotite :D
 
buna,

WLAmee 022 si 103 nu cunosc, singurele WLAmee ale CFR / Gevaro sunt T2s-urile 75-71 001 pana la 005!

avem insa WLABmee 71-30 022 si 103, WLABmee 71-80 022 si WLABmee 70-91 003... insa de care e vorba? :D