Vagoane clasa a II-a vechi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

PIF54

Member
18 Iunie 2009
40
0
Pitesti
LOCATION
Pitesti
Stiu ca am calatorit cu ele, ca erau doar clasa a II-a, compartimentate, ca circulau pe trasee lungi din Romania, ca gam3 a indicat un site www.bahnbilder.de/bilder/personenwagen-176824.jpg unde apare fotografia unui vagon clasa I model 17-22, dar imediat in stanga este vagonul clasa a II-a care ma intereseaza.
Nu stiu ce model este, nu am datele tehnice, nu am planuri, dar as dori sa incerc sa-l construiesc. Stiu ca are 9 compartimente a cate 8 locuri, ca are geamuri culisante si masuta rabatabila mare (nu ca la modelele de pe la 1975 clasa a II-a, unde erau doua masute mititele la fereastra), ca banchetele erau acoperite cu piele maro, ca avea perdele la fereastra, ca era iluminat cu becuri plasate in corpuri de iluminat rotunde, ca avea incalzire cu aburi si sistem de reglare a temperaturii in compartiment si cam atat. Amintirea lui, curatenia din vagon (caci era vremea cand inca era curat in trenuri), mirosul lui (avea un miros aparte pe care nu l-am mai regasit) au ramas. L-am tot cautat pe site-urile romanesti in speranta sa-l gasesc. Ma intreb de unde atata indiferenta pentru istoricul CFR, de unde saracia de imagini si informatii, de ce nu vrem sa facem si noi cum fac altii care se lauda, posteaza informatii de toate felurile insotite de date tehnice si fotografii, numai sa fie cunoscuti, sa se vada ce au facut ei. Si mi-e ciuda, ca si noi, romanii am facut.
Este un model romanesc, tin minte ca, la treptele de urcare/coborare, era o placa turnata pe care scria ASTRA ARAD (sau VAGOANE ARAD, mintea imi mai joaca feste, dar placa era acolo). Modelul are dificultatile lui pentru modelist, eu sunt un incepator catar si poate tocmai de aceea ma avant.
Ma poate ajuta cineva, plecand de la imaginea din site-ul indicat de gam3, cu fotografii mai detaliate si planuri, chiar generale?