Vagoane din Depoul Oradea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin-Dej

Well-Known Member
7 Mai 2011
390
3
Dej
LOCATION
Dej
Saptamana trecuta am fost plecat la Depoul Oradea unde am incercat sa gasesc inca un vagon pentru muzeu. Am gasit in stare buna doua vagoane care au fost utilizate de catre sectorul instalatii la diferite interventii pe liniile fostei Regionale Cluj si o platforma transformata probabil dintr-un vagon de calatori si care este utilizat in prezent ca si magazie pe roti in depou. In afara de cel din hala celelalte se prezinta intr-o stare tehnica si estetica buna. Ma gandesc chiar ca in unul din ele s-ar putea amenaja chiar un mic muzeu.
Va prezint si cateva poze :
























 
Excelent Florine !

Vagoanele maro, sunt intr-adevar in stare buna si merita cu prisosinta a fi restaurate.
M-as bucura sa aud ca nu mai exista spatiu de depozitare la DEJ pentru materiale rulante
recuperate de pe cuprinsul tarii.Mi-as dori ca intr-o buna zi sa aveti exponate de muzeu asa cum am vazut la cehi.
Spor in tot ce faci acolo
:aplauze:
 
Ne-am dori si noi mult ca macar o parte sa le putem pastra in conditii mult mai decente si sa poata beneficia de o restaurare ult mai buna.
 
Florin-Dej a spus:
Saptamana trecuta am fost plecat la Depoul Oradea unde am incercat sa gasesc inca un vagon pentru muzeu. Am gasit in stare buna doua vagoane care au fost utilizate de catre sectorul instalatii la diferite interventii pe liniile fostei Regionale Cluj si o platforma transformata probabil dintr-un vagon de calatori si care este utilizat in prezent ca si magazie pe roti in depou. In afara de cel din hala celelalte se prezinta intr-o stare tehnica si estetica buna. Ma gandesc chiar ca in unul din ele s-ar putea amenaja chiar un mic muzeu.
Va prezint si cateva poze :


Vagonul pe 4 osii a fost de fapt un vagon inchis de coletarie rapida constuit la kkStB acum cam vreo 100 de ani, de tipul Ga.

Asemanator cu vagonul austriac, la Arad se mai gasea un vagon tot austriac dar, al companiei KOB, deosebirea principala fata de varianta kkStB fiind boghiurile si acoperisul putin mai plat.

Pentru o restaurare autentica se pot livra poze si desene.
 
Si mai era un astfel de specimen, relativ intreg, in BcT:



Poza am facut-o (prost) in 2005.
prin cine stie ce noroc, se poate sa mai existe. Tot prin acele locuri mai zacea si carcasa unui foarte batran vagon de transport mobila, folosit ca magazie....
 
Pe pagina de start a altui forum e poza unor vagoane foarte vechi care inca mai sint in Timisoara Nord. Nu ar putea face obiectul unei recuperari? O sa merg intr-o zi sa le fac niste poze.
 
In prezent exista aprobare pentru a fi preluat vagonul de bagaj din Depoul Oradea (pentru acesta am cerut aprobare) si pe data de 17 01 probabil vom fi la Oradea pentru a perfecta ultimele detalii, urmand sa stabilim o data la care vom merge pentru pregatire de expediere la Dej.
Am facut demersuri pentru a stabili situatia juridica a G-ului din Depoul Brasov pe care tare mult mi-as dori sa-l pot aduce la Dej. In alta ordine de idei imi vine sa urlu cand ma gandesc la faptul ca in 1997 cind am participat impreuna cu 230.299 la turnarea filmului Train de Vie totata garnitura trenului era foemata din ATENTIE! 6 vagoane pe cuzineti reparate special cu RK la atelierul de zona Bucuresti-Triaj vopsite, cu frana in stare de functionare si pe care ilustrul om de cultura Bellu le-a oprit la Sibiu iar dupa cativa ani au ajuns fier vechi, desi imi promisese ca mi le lasa la Dej pentru trenurile turistice. Dar asta-i viata, dupa cum zicea si primul ministru si nu prea mai avem ce sa facem.
Iata si doua poze cu vagonul de la Brasov:


 
catalin a spus:
Si mai era un astfel de specimen, relativ intreg, in BcT:



Poza am facut-o (prost) in 2005.
prin cine stie ce noroc, se poate sa mai existe. Tot prin acele locuri mai zacea si carcasa unui foarte batran vagon de transport mobila, folosit ca magazie....

pare fi acelasi vagon... :roll:

kkStB_Ga_647.jpg


de pe

http://www.parostroj.net/katalog/nv/formular.php3?ind=43&odkud=160&obdobi=0&ktere=0&razeni=0