Marcajul in litere al vagoanelor de marfa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

shoppy

Well-Known Member
Trenulist
2 Mai 2007
655
0
Bucuresti, s. 1
YAHOO
shoppy_0
LOCATION
Bucuresti, s. 1
Mi-am permis sa scanez direct din lucrarea Florea Berceanu - Compendiu de vagoane de marfa, ed. Asab, 2002, deoarece informatiile nu le consider ca fiind creatie proprie a autorului deci neafectate de drepturile de autor. Totusi am lasat titlul cartii in fiecare poza si va rog sa nu-l eliminati si apoi sa redistribuiti pozele astfel.

Sa incepem cu corespondenta dintre marcajul in litere si seria vagonului (cifra 5 din seria numerica din 12 cifre a vagonului). De asemenea sunt prezentate toate tipurile de vagoane din parcul CFR MARFA in anul 2002 si seriile in care sunt incadrate.

 
De asemenea, pentru a va fi de ajutor la realizarea de incarcaturi pentru vagoanele platforma si descoperite (cat si pentru plasarea lucrarilor de arta si a altor insalatii), va prezint gabaritul de libera trecere, varianta CFR si varianta UIC
 
shoppy a spus:
.. incarcaturi pentru vagoanele platforma si descoperite (cat si pentru plasarea lucrarilor de arta si a altor insalatii), va prezint gabaritul de libera trecere, varianta CFR si varianta UIC

Nu confunda gabaritul de incarcare cu gabaritul de libera trecere pentru ca sunt de dimensiuni diferite :!:
Nicu
 
Pt gabarite,vezi aici Instructia pentru admiterea si expedierea transporturilor exceptionale pe infrastructura feroviara - nr. 328