Br 64 la scara 1:12

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ionel32

Active Member
24 Martie 2010
141
0
tr severin
LOCATION
tr severin
Salut
Asi vrea sa ma apuc sa fac o locomotiva br64 la scara 1:12 dar nu prea am curajul sa ma apuc .Am primit ceva schite despre mai multe locomotive cu abur printre care si br64. Locomotiva vreau sa fie functionala pe carbuni numai ca trebuie sa mai studiez ceva sistemul de functionare.
 
Spor.

Caut㒠pe site-uri englezeşti. Ei sunt mari amatori de motoare cu abur:

http://www.vintageprojects.com/machine-shop/steam-engine-hobby.html

http://www.waoline.com/detente/hobby/HobbySteam.htm

S㒠nu uită’m c㒠un oarecare James W. s-a nă’scut pe la ei.

E.
 
Am sa caut multumesc pentru site si sper ca o sa iasa ceva.La o asa scara rotile trebuiesc turnate cumva cred,sau merg facute si de un strungar bun.
 
In primul rand va urez mult succes in aceasta aventura.
Cateva sugestii:
- poate nu ar strica sa va documentati mai intai despre functionarea de detaliu a locomotivei cu abur. In acest sens o lucrare accesibila si excelent documentata este editata de lrpresse (in franceza) sub forma a 2 numere speciale ale revistei Loco revue. Le gasiti la adresele de mai jos (livreaza si in Romania, cost transport zero, plata cu cardul):
http://www.lrpresse.fr/lr/product_info.php?cPath=61_62_77&products_id=4558
http://www.lrpresse.fr/lr/product_info.php?cPath=61_62_77&products_id=4628
- chiar si la asa o scara mi-e teama ca nu veti putea sa alimentati locomotiva numai cu carbuni si veti avea nevoie de un combustibil cu putere calorica mai mare (pacura posibil). Ar fi util cred eu sa aveti in vedere un arzator de acest gen in loc de focar pentru carbuni.
- rotile sigur trebuie turnate si numai bandajul exterior facut pe strung, sau poate le puteti gasi pe undeva gata facute. Insa trebuie sa va asteptati la costuri importante.
Am vazut pe undeva un american care se ocupa cu astfel de lucruri, daca regasesc websitul lui va trimit link-ul.
Inca o data, spor!
 
Ca veni vorba, in locul unui BR 65 care este o locomotiva moderna, complexa si complicata, pentru o prima locomotiva la scara 1:16 as sugera mai degraba ceva mai simplu de genul asteia:

c09kgwxl5tea528mp.jpg


Este prima locomotiva construita de Bury pentru LNWR (London Nort-Western Railway, succesorul liniei London-Birmingham-Manchester, una dintre primele locomotive din Marea Britanie). Chiar daca pare simpla, este de fapt foarte complexa in modul ei de realizare si incorporeaza principalele caracteristici pe care le regasim si la locomotivele moderne.

Inca o observatie: Locomotivele cu aburi la scara 1:16 de regula nu sunt alimentate cu carbuni, ca suratele lor mari, ci mai degraba cu alcool, o varianta eleganta care nu produce fumul si noxele pe care le-ar produce carbunele, nici nu are riscurile de explozie pe care le-ar avea eventuala alimentare cu gaz de la o butelie presurizata. Spor la treaba!

Tinand cont de faptul ca o locomotiva are un cazan sub presiune cu potential risc de explozie aceste aspecte ar trebui studiate cu amanuntime si la constructia asta ar trebui cooptat cineva cu experienta la realizarea unui cazan cu aburi sub presiune!
 
Locomotiva ca şi locomotiva.

Ea se face în ceva perioadă’, dar pe urm㒠mai trebuie traseul, pe urm㒠parc㒠şi ceva vagoane, aşa c㒠cu aceast㒠idee iţi ocupi câţiva ani buni.

Eu cred c㒠cea mai complicat㒠pies㒠este cazanul.
Poate gă’seşti undeva un cazan gata fă’cut.
Oricum, dup㒠ce realizezi/cumperi cazanul, îţi recomand s㒠faci o verificare la I.S.C.I.R., pentru a nu risca ca din mecanic de locomotiv㒠s㒠devii aviator. Ca s㒠opereze locomotiva, tot ai nevoie de 6-8 bari presiune.

Spor la treabă’.
 
Dupa cum am observat pe site, ca si combustibil ,folosesc un combustibil solid cum era spirtul medicinal cand il foloseam la scoala la orele de chimie.
www.m-niggemann.com un site dupa care m-am inspirat,unde sunt ceva imagini cu un BR64 la scara 1;11 si cu altae locomotive si vagoane.