Poze locomotive cu abur

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin-Dej

Well-Known Member
7 Mai 2011
390
3
Dej
LOCATION
Dej
Pentru inceput va propun o poza cu locomotiva cu abur 150.1201 in starea tehnica in care era in anul 1988 cu cateva zile inainte de a fi casata in cimitirul de la Apahida de langa Cluj.
A doua poza este cu 150.138 fosta a Depoului Dej, cand inca era in circulatie in anii 70. Poza este facuta langa Jibou. Locomotiva a fost cedata la inceputul anilor 80 otelariei de la Otelul Rosu de unde am recuperat-o in anul 1997 in stare perfect completa inclusiv cu bielele motoare montate. Ultimul drum l-a facut remorcata in cursa speciala la Campia Turzii unde a fost taiata in acelasi an.



 
Superbe! Multumim pentru postare.
150.1201 cu deflectoare si rotile alergatoare pline :D

Andrei, poate schimbi numarul la BR52 Roco.
 
Intr-adevar, a fost seria 42, celebra serie fabricata pentru razboi din care se mai pastreaza din cate stiu vreo 2-3 exemplare.
 
:roll:
"A doua poza este cu 150.138 fosta a Depoului Dej, cand inca era in circulatie in anii 70. Poza este facuta langa Jibou. Locomotiva a fost cedata la inceputul anilor 80 otelariei de la Otelul Rosu de unde am recuperat-o in anul 1997 in stare perfect completa inclusiv cu bielele motoare montate. Ultimul drum l-a facut remorcata in cursa speciala la Campia Turzii unde a fost taiata in acelasi an."
A fost recuperata de la Otelul Rosu pentru a fi trimisa la casare la Campia Turzii ???
 
O poza mai veche cu locomotiva de la liceul 4 CFr Timisoara(grup scolar CF)

 
Am auzit ca locomotiva de la Jimbolia ar fi fost vopsita anul trecut intr-un mod foarte futurist. Are cineva vreo informatie?
 
Aici o poza

http://www.renasterea.ro/stiri-banat/actualitate/o-masinarie-din-alt-veac-strajuieste-intrarea-in-ue.html
 
230.299 Valea 07.10.98

8046294905_ab257149be_b.jpg


Foto: M. Ki߸ler
http://www.flickr.com/photos/42309484@N03/8046294905/in/set-72157627924703925
 
La Depoul Bucuresti Calatori
Nu stiu numarul


764.015