Iar despre CFR 43 "Calugareni"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu cred ca este clar ca lumina zilei că a umbla după vagoane originale dupa 1915/1939 e goana după cai verzi pe pereți. Iarăși imi este clar că vagoanele de azi seamănă cu alea originale cum semăn eu cu Brad Pitt.

Florin, mulțam pentru poză si informații!
 
  • Haha
Reacții: catalin și ICRA
Eu nu am vazut filmul lui Jean Mihail dar am o imagine cu vagonul A 986 ce apare in "Serviciul de ateliere si tractiune - 1906". Faceti comparatie cu vagonul de astazi.
E vorba de pozele puse de ICRA mai sus.
Daca le comparam cu poza pusa de tine, de la 1906, s-ar parea ca reconstituirile din 1939 s-au bazat in mare parte pe aceasta varianta (care nu stim cat difera de cea din 1869). Cu mentiunea ca vagonul zis "de clasa I" care apare in primele poze este de fapt unul de clasa II, iar cel din ultima poza, din mijloc, pare a fi intr-adevar de clasa I (judecand dupa nr de usi si distanta dintre ferestre). Ultimul, care abia se vede, cred ca se vrea a fi cel de clasa III.
Iarăși imi este clar că vagoanele de azi seamănă cu alea originale cum semăn eu cu Brad Pitt.
Vagoanele de azi imi par ca desenele copiate iar si iar, unul dupa celalalt, de catre desenatori mediocri. La fiecare generatie se mai omite ceva, se mai simplifica altceva si uite asa ajungem la o caricatura...
 
  • Like
Reacții: cosmin78 și ICRA
Eu stiam imaginile dar nu din filmul lui Jean Mihail ci din filmul facut de CENAFER in 2014 cu ocazia celor 75 ani de la inaugurarea Muzeului.
LE
Credeti ca numai acum vagoanele sunt vopsite si inscriptionate gresit?
La aniversarea din 1969 vagoanele erau vopsite in:
verde inchis (de Pascani) pentru vagonul clasa 1 A 986 (astazi A 101)
verde inchis (de Pascani) pentru vagonul clasa 2 B 987 !! (astazi B 231)
maro pentru vagonul clasa 3 C 988!! (astazi C 511)

Sa fac un subiect separat cu vagoanele?
 
Ultima editare: