Doua LDE-uri pentru casare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin-Dej

Well-Known Member
7 Mai 2011
390
3
Dej
LOCATION
Dej
Azi noapte au sosit in Dej-Calatori pentru casare DA-urile 784 si 745 de la Depoul Cluj pentru casare. Voi incerca sa ajung azi pentru alte poze la ,,locul crimei".

 
Fiind in drum spre depou nu am avut timp sa urc pe ele, dar fiti siguri, ce a fost bun s-a demontat in depou. Intre timp am auzit ca ar mai veni si ceva LE-uri din tara. casarea se face in grupa tehnica din statia Dej-Calatori.
 
Salut!Florin-Dej -Din cauza vitezei,ai gresit un pic,este vorba de 60-0745-4 si de 60-0798-3.
 
Pai parca eram in stare de altceva. Pacat de flota noastra care vad ca incet se "evapora" cu totul.
 
Revin cu o precizare: locomotivele au apartinut Depoului Pitesti. Flota noastra se evapora incet pentru ca timpul si vremurile s-au schimbat mult. Economia este in cadere libera iar de aici implicit locuri de munca tot mai putine deci tot mai putini navetisti. Operatorii feroviari incep sa se orienteze catre mijloace de remorcare cu consumuri mai mici iar o parte incep sa se orienteze spre material rulant mai nou. Pentru mine personal traditia feroviara a inceput declinul in momentul aparitiei noilor scheme de vopsire a locomotivelor si chiar de cand s-a inceput decuparea cutiilor pentru tot felul de geamuri termopane, faruri si instalatii de climatizare/incalzire. La Dej incercam sa mentinem vechea schema de vopsire chiar daca nuantele nu reflecta intru totul nuantele originale.
 
si odata cu disparitia locomotivelor autohtone dispar si marile societati reparatoare/constructoare de material rulant.pentru cei care stiu ce a fost odata electroputere...ei aflati ca aceasta este in demolare. locul unei mari hale va fi luat de un supermarket si tot asa...
nici la societatea unde lucrez(reloc) nu este mai bine...ba cfs-uri....ba 4 ore lucratoare si tot asa.macar pe noi nu ne inlocuieste niciun market deocamdata.
 
mda, daca cine ar putea s-o pandesca,poate o prinde pe liniile fostel halte Jiul,in afara fabricii,astfel poate pupam si noi niscaiva poze.... :roll:
 
sogard_2003 a spus:
Pai parca eram in stare de altceva. Pacat de flota noastra care vad ca incet se "evapora" cu totul.

Flota se duce pentru ca nu e normal sa vedem DA cu 2 vagoane. Tendinta este sa se renunte la DA-uri si sa le inlocuiasca cu automotoare.
 
Și economia este în că’dere, dar câte o dată’, trecând peste sentimentele noastre trebuie acceptat㒠realitatea c㒠nimic nu este veşnic.

Costă’, poate, mult prea mult sa le mai întretţii dup㒠vre0 30-35 de ani de funcţionare, decât sa le tai.

Lumea merge înainte.

Din pă’cate aceste trageri pe dreapta a vechiturilor arat㒠c㒠noi îmbă’trânim. :)
 
Cu intarziere pun cateva poze de la actiune:
http://i825.photobucket.com/albums/zz174/florin-dej/P1150153.jpg
http://i825.photobucket.com/albums/zz174/florin-dej/P1150138.jpg
http://i825.photobucket.com/albums/zz174/florin-dej/P1150139.jpg
 
Am reusit sa iau eu o placa de pe 798, cu restul nu stiu ce s-a intamplat. A doua zi cand am fost nu mai era nici o placa.