Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Die Baureihenfamilie 119 der DR und 219/229 der DB AG

andreiul

Die Baureihenfamilie 119 der DR und 219/229 der DB AG

Mesaj de andreiul » Dum Ian 17, 2010 8:26 pm

Salutam.

Stiu ca sunt multi care indragesc locomotivele diesel (si eu ma numar printre ei. Asta m-a facut sa cred ca merita aceasta locomotiva un post special pe forumul nostru.

Toate pozele si documentatiile sunt culese de pe site-ul [Link Removed for Guests] si wikipedia.de

In primul rand, istoria:

Locomotivele din clasa 119 au fost construite la Uzina 23 August din Bucuresti in perioada 1976 - 1983. Este vorba de 200 de exemplare. Prioectul se baza pe clasa 118.

Constructorul roman trebuia sa se incadreze in maxim 16 t/osie si motor de peste 2000 CP, precum si incalzire electrica pentru vagoane.

Motoarele era fabricate sub licenta producatorului german MTU.

Dupa intrarea in serviciu, cei de la DR au constatat ca locomotiva avrea probleme grave la motoare si la suspensii, asa ca au retras locomotivele pentru reparatii si pentru inlocuirea motoarelor cu unele fabricate in RDG sub licenta Maybach.

Dupa modificari, locomotiva a devenit cea mai puternica masina DR pentru linii secundare.

Locomotiva a fost denumita "razbunarea lui Ceausescu" sau "submarinül".

Date tehnice:

Formula rotilor: Co Co
Ecartament: 1435 mm
Lungime: 19500 mm
Greutate: 96 / 101 t
Greutate pe osie: 16 t
Viteza maxima: 120 / 140 km/h
Transmisie: hidraulica
Rezervor: 4000 l
Incalzire: electrica

Iata in continuare poze cu locomotiva, precum si cu motoare si documentatii tehnice:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Poze de la Bicaz:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Submarinul.....
[Link Removed for Guests]
Bafta tuturor! Andrei
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Ian 18, 2010 4:28 pm

Si modelul miniatura cand il vedem ?
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
sandy

Mesaj de sandy » Lun Ian 18, 2010 4:51 pm

Salut,
Am pus eu poze aici:
[Local Link Removed for Guests]
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
andrey

Mesaj de andrey » Joi Ian 21, 2010 11:24 am

Salutare, andreiul ,vezi ca masinile au fost echipate original cu motoare Maybach Mb 820 SR, identice cu cele de pe SP32 ale PKP, si au fost la fel de fiabile,desi nu romanii le-au proiectat in varianta asta,poate au fost materialele si mana de lucru ( ma indoiesc ) " defecte", iar dupa cativa ani au fost schimbate cu MTU ,si/sau Caterpilar,dupa cum vad in poza cu un motor diesel galben, :roll:
060 DA
florrin12

Mesaj de florrin12 » Joi Ian 21, 2010 7:02 pm

au fost doar 20 locomotive cu motorul schimbat, transformate in seria 229
Scrie răspuns

Înapoi la “Locomotive diesel”