Locomotiva CTV 92 53 0 61 0001-5

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Iata ca de la Remarul a iesit o noua locomotiva, ea este a CTV-ului si e incadrata in seria 61.

92 53 0 61 0001-5 in seara asta in Cluj Napoca

 
Frumos exemplar si frumoase poze. Vad ca are faruri noi, daca nu ma insel, asemanator cu Delfinul?
 
Interesant ar fi de aflat ce locomotiva a stat la baza modificarii. Initial (cand am vazut seria), am sperat ca poate macar unul din cele doua DB-uri cu motor ALCO a supravietuit (desi stiam ca sunt casate de mult).
Privind mai atent poza si comparand-o cu pozele unuia dintre DB-uri, am observat ca nervurile de pe cutie nu arata la fel cu cele de pe DB... iar de aici s-au nascut intrebarile Din ce model de locomotiva provine? Sa fie oare vreun un DA pentru export, modificat la Remarul?
 
Salut!Cred ca i-au pus seria 61,pentru ca are motor MTU de 2000KW, aproximativ cam cat aveau cele din vechea serie 61.
 
Gam3 a spus:
Vechiul numar a fost 60-1630-7.

Ceea ce arata clar ca nu provine dintr-o fosta locomotiva CFR, deoarece ale noastre au avut numere pana la 1407, iar numerele de genul celui scris de tine mi se pare ca sunt atribuite relativ recent operatorilor privati.
 
Salut!Vechiul numar a fost 60-1630-7,care la randul ei provenea din 060-DA-001, 1987,Letea Bacau.