060 DA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Resita a vut lista cu toate locomotivele fabricate si catre cine au fost livrate. Cel mai posibil ca si fabrica din Craiova sa fi avut. Eu am doar numarul de locomotive si anii cand au fost livrate, nu si catre ce operatori industriali.
 
Sincer, cred ca listele respective, exacte, au fost la Electroputere. Resita a fabricat motoarele, le-a livrat la Electroputere si acestia stiu pe ce locomotive le-au montat. Motoare de Resita au fost folosite pe locomotivele CFR, industriale dar si in industria navala unde erau folosite pe nave ca grupuri electrogene si erau de 2500 CP nu de 2100 CP ca in industria feroviara. Nu cred ca uzina resiteana stie pe ce vehicul au fost montate, mai ales ca in uzina reparatoare au mai fost schimbate motoarele de la o locomotiva la alta.
 
  • Like
Reacții: maus5
fain, e bine sa fie active liniile.

Cum se procedeaza in astfel de cazuri, de vreme ce mecanicii nu mai au ,,recunoasterea " sectiei?
 
Resita a vut lista cu toate locomotivele fabricate si catre cine au fost livrate. Cel mai posibil ca si fabrica din Craiova sa fi avut. Eu am doar numarul de locomotive si anii cand au fost livrate, nu si catre ce operatori industriali.
Salut!Daca ai lista de la Electroputere,cea aparuta in Jurnal Feroviar 5/2001 sau Derbysulzers,nu e corecta.
 
Sfarsitul locomotivelor 060DA in Polonia:
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=6Kqvpdn_GLM]View: https://www.youtube.com/watch?v=6Kqvpdn_GLM[/img]
 
  • Like
Reacții: nae44 și GFN

 
Salutare,
ce este si la ce foloseste acel ansamblu biela-parghie actionat de osie (dupa aspect sa fie o pompa de ulei, care deserveste ce anume) ?

File
 
Salutare,
ce este si la ce foloseste acel ansamblu biela-parghie actionat de osie (dupa aspect sa fie o pompa de ulei, care deserveste ce anume) ?

File
Este pompa Friedmann de uns buza bandajului. Piesa conica de pe capatul fusului de osie si de pe lagarul osiei este actionata direct de fusul de osie care are montat un ax excentric. Cand se roteste osia, capatul excentric se roteste in interiorul conului si actioneaza o furca. Furca este montata pe un ax cu lagar in capac, coaxial cu osia, exact in capac iar axul are acea piesa montata excentric pe care se prinde biela din poza. Biela se misca intr-o miscare de du-te-vino actionand acel brat vertical al pompei. Acesta este montat pe un ax la baza pompei care actioneaza pompa pentru a face presiune. La partea de sus a pompei se vede acel rezervor in care se pune ulei, uneori ulei amestecat cu vaselina, din care, gravtational, curge in pompa care trimite uleiul prin cele 4 conducte la rotile de la colturile boghiului pe a caror buza o unge pentru a micsora frecarea osiilor in curbe. Viteza de pompare si cantitatea de ulei trimisa la roti este proportionala cu viteza de rotatie a osiei.