Locomotive electrice clasele 40, 41 si 42

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
40-0881-9 Gara de Nord



41-0242-2 Gara de Nord



acoperisul locomotivei 40-0772-0




Totusi as avea si eu o intrebare care stiu ca e banala: lcomotivele de la noi folosesc luminile de sens rosii?
 
Pai nu imi dau seama la ce spui lumini de sens, dar cind locomotiva este la urma sau cind circula izolata normal ca are lumini rosii ca ,,fine de tren"
 
M-am exprimat gresit. Logic ar fi, cum de altfe ai spus si tu cand locomotiva se afla la "coada" trenului ar trebui sa aiba lumini rosii.
La locomotivele electrice, facand exceptie clasa 46 unde sunt prezente lapile rosii, nu au in dotare nici un fel de lampi pentru acesta semnalizare, dar in interiorul farului exista o lampa de culoare rosiatica care ar putea folosi la acest lucru. Din pacate eu nu am avut ocazia sa vad acesta semnalizare asa ca intreb.

 
Mulţumesc Catalin pentru aceste poze.
Poza cu IC-ul Iaşi-Bucureşti e tare faina, e ceva ca dupa atata timp sa vad vagoanele seria 20-55 si 19-55 pe un tren IC. Poate mai gaseşi şi alte poze in sertarul ala.
 
Radu161 a spus:
Eu am vazut becurile rosii functionand atat la o locomotiva izolata cat si la o locomotiva aflata in fata trenului. (cu becurile rosii spre tren)
Off-topic (sau nu :D ), multumesc pentru informatie! :aplauze:
Deci de-acum inainte pot sa admir linistit trenurile mele cu primele vagoane luminate de farurile rosii ale locomotivelor care le tracteaza :D
 
Iasi Socola - 05.05.2010

40-0647-4 a operatorului GRUP TRANSPORT FEROVIAR:



Pleaca maine seara inspre Pascani.
 
Brasov
40-0818-1:



41-0056-6:


41-0199-4:


40-0533-6


Predeal:
40-0843-9


Nu am notat numerele.