Automotoare seria 77-900

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
2
Iasi
LOCATION
Iasi
niste automotoare interesante:









Automotorul ce face traseul:Vama-Moldovita











Si un automotor necunoscut de mine:



Niste poze uitate cu Sageata albastra si rama electrica:



 
catalin a spus:
Marub Brasov a inceput modificarea tuturor automotoarelor serie 77 (numar de parc 900-999). De aceasta data, pe langa modificarea motorizarii se va face si o modificarii a aspectului general.

Sfatul meu: pozati cat puteti automotoarele din aceasta serie, pentru ca foarte curand imaginile surprinse de fiecare dintre voi vor deveni parte din istoria acestor masini, istorie care se intinde peste 7 decenii.
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=3508
Cred ca acest anunt va va tulbura pe multi :cry: , dar asta este , suntem din nou martorii apunerii unei perioade de istorie a acestor automotoere , prin urmare va invit pe toti la "arme" pozati pozati pozati , sa incercam sa alcatuim in scurtul timp pe care il mai avem la dispozitie o arhiva de poze cu aceste automotoare care inca sunt in mare parte originale. :cry:
 
Sambata am aflat la depoul Arad ca automotorul 77-0947 ar fi dus la restaurat pentru al pastra asa verde pentru scopuri turistice , ramane de vazut daca stirea se va confirma , eu sper din tot sufletul sa fie asa :shock: , in depoul Arad mai sunt doar 3 verzi din care doar 77-0978 mai este functional , dar este retras din circulatie , restul sunt dezmembrate si gata pregatite pentru a fi duse la RK :cry:
 
ar fi laudabil dac s-ar salva inca un automotor pentru scopuri nostalgice, care sa fie vopsit in culorile originale pe care aceste automotoare le-au purtat la iesirea de pe poarte uzinelor Malaxa.
 
cristiCFR a spus:
Sambata am aflat la depoul Arad ca automotorul 77-0947 ar fi dus la restaurat pentru al pastra asa verde pentru scopuri turistice , ramane de vazut daca stirea se va confirma , eu sper din tot sufletul sa fie asa :shock: , in depoul Arad mai sunt doar 3 verzi din care doar 77-0978 mai este functional , dar este retras din circulatie , restul sunt dezmembrate si gata pregatite pentru a fi duse la RK :cry:

Automotorul 77-0947 sta acum in curte la Marub Brasov. Nu am auzit nimic despre vreo restaurare a lui, dar m-as bucura ca informatia sa fie reala. O sa mai urmaresc situatia lui si va tin la curent, imediat ce aflu vreo veste.
 
Astazi l-am prin pe 975 (cursa Jebel - Liebling ) la coada personalului Timisoara Nord - Voiteni :D




(C) Pit Cristian (cristi CFR)

Scuzati calitatea , nu am avut timp sa le editez ,trebuie sa mai umblu la telefon poate il pot tomni sa iasa mai bine pozele.
 
cristiCFR a spus:
Astazi l-am prin pe 975 (cursa Jebel - Liebling ) la coada personalului Timisoara Nord - Voiteni


In partea dreapta se vede sobolanul de Sibiu, ca-i tot la automotoare, iar in dreapta acestuia e personalul in care eram eu si-l asteptam pe Pit dar el s-a oprit la malaxa :lol:
 
Dar salonul regional nu era carenat si era albastru?
Pe vremea cind l-am vazut in depou?