Craciunul in lumea modelismului feroviar la Iasi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

TATRA

Well-Known Member
Trenulist
7 Iulie 2010
559
1
IASI
www.wix.com
WEBSITE
http://www.wix.com/adriancrenganis/machete?ref=nf
YAHOO
death_rocker2003
LOCATION
IASI
Expozitie de modelism feroviar
17-23 decembrie 2012
Moldova Mall - etaj 5 - Food Court


Evenimentul propus promoveaza modelismul feroviar si pasiunea pentru trenuri si tramvaie a membrilor asociatiei “Prietenii Tramvaiului”. Acesta va fi structurat astfel:
•Diorama 5x5.5 m cu trenulete si tramvaie functionale, cladiri luminate si iluminat stradal;
•Doua diorame mici cu trenulete ce vor putea fi controlate de copii. Cei mici vor primi diplome de mecanici de locomotiva si vor participa la o tombola avand ca premiu un start set;
•Expozitie machete statice de tramvaie si materiale de colectie;
 
Pregatiri:

Modul peisaj de iarna cu dimensiuni de 60 x 60 cm, reprezentand o zona de munte cu o mica halta, un parau inghetat si braduti cu LED-uri langa gara.
Muntele este realizat din polistiren extrudat si ipsos. Dupa uscarea ipsosului am tras o vopsea in nuante de maron, am pus pietrisul si l-am lipit.
Peste muntele vopsit si terasamentul ud am cernut oxid alb de zinc.
Iata ce a iesit:


A nins si peste halta.
 
:confused: :confused: :confused: ............
Vai ce m-am speriat! Pune si tu alt titlu, ca pe moment am crezut ca apre EA clasic facut de NMJ :x
 
Vaaaai ce de zapada !! :D Nici nu vreau sa ma gandesc ca vine iarna !
Cum ati facut zapada ca tare faina e !
 
abea astept sa vad si eu si poatemi fac si eu vreo ideie ptr diorama mea
ca eu tre sa ajunc cam sus si trebuie neaparat sa fac ceva cernut de zapada ca am braduti cu varfuri inzapezite
 
@Sogard: Oxid de zinc daca imi aduc bine aminte din ce a zis Adi. Dar o sa il las pe el sa dea mai multe detalii :D
 
Interesanta tehnica.
Dupa uscarea adezivului sau a vopselei folosita ca suport, ati venit cu un alt strat de adeziv sau de lac peste?
Sau a fost suficient ce se gasea ca baza pentru fixarea particulelor de culoare alba?
 
Din pacate foarte scurt comparativ cu cat am vorbit atunci. Dar tot e mai bun decat nimic :D

http://www.digi24.ro/stire/O-lume-in-miniatura_66669
 
Cratima e ca la ea acasa :D

Cam spalatoare de sticle pomii si brazii, incercati ceva mai profi sau manufactura. Succes!
 
Multumim pentru "aprecieri" , "domnule" Obiwan! Nu toti suntem perfecti ca tine, dar puteai s-o spui ceva mai dragut, ca nu suntem la talcioc! Poate observai ca brazii sunt de la Noch, probabil ca si tu ai folosit sau folosesti produsele lor, iar la capitolul pomi, sunt primii pe care i-am realizat.
 
1. Sa retin ca talciocul s-a inventat la Iasi (altii aveau targuri, osere si alte piete).
2. Sorry pentru perii, dar arata ca atare.
3. Multumesc ca am devenit perfect cu ajutorul dvs.

4. La modul serios, voi nu stiti de gluma. Am mai scris cate ceva la topicurile voastre, dar ermetismul vostru nu va lasa sa vedeti spre vest. Aveti insa din zona si oameni de mare folos ( Gam3 & Gashka), poate colaborati.

5. Acum tzopai prin casa de bucurie si strig: sunt perfect! sunt perfect! sunt perf.....
Tre' sa ascult Timpuri noi, aveau si aia ceva cu oile :D

Craciun fericit!

http://www.youtube.com/watch?v=TmtHt9rUXU4

sa nu uit: daca comanzi Taurus rosu iti livreaza si OZN rosu cu trei luminitze albe? in poza asa se vede.
 
eu am fost cu copii si sunt fete nu baieti si au fost fericite ca au vazut ceva live in legatura cu trenuletele si cu macheta care a fost expusa
plus ca mia dat idee cum sa fac o macheta care sa ajunga unde trebuie ( asta la mine in mansarda )
multumesc celor de la club ca a fost o expozitie gratuita sa poata vedea toti cei interesati dar in lipsa de ideei (ca mine )