Interference Clamps

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
O unealta pe cat de simplu si ieftin de construit pe atat de utila:

Miniature Interference Clamps

Veti spune ca sunt snob, ca am plecat din Romania si am uitat sa vorbesc romaneste dar sa stiti ca am incercat sa gasesc o traducere in limba romana pentru aceasta unealta inainte de a posta dar nu am reusit; in dictionar "clamp" se traduce prin "clema" ceea ce nu prea mi-a sunat bine, asa ca am pastrat denumirea in engleza.

Daca totusi cineva poate sa dea o denumire in romana pentru aceasta unealta, il rog sa o faca.
 
gogule zice asa:

clamp = clema, clamă’, scoabă’, cârlig, şurub

si altele, dar cred ca astea sunt cele mai reprezentative.
 
Imita prfect o clema de tamplarie de tip F reglabil. Intradevar simplu si util dar maiales de nelipsit din atelierul modelistului. Multi dau gres atunci cand lipesc diverse piese si nu le fixeaza inainte si marea majoritate se lasa pagubasi :))
 
Salut Vali,

Cred ca termenul "interference" in denumirea respectiva nu este cel mai fericit ales. In romaneste, mai ales datorita acelor "false friends" tipici traducerii din engleza, ar deveni "clema de interferenta" ceea ce este lipsit de sens.

Eu i-as zice mai degraba "clema de fixare temporara"! ;-)
 
Victorian si Sogard au exprimat cel mai bine o posibila traducere. Pe de alta parte mai bine ca ai scris asa in engleza, nu te ia nimeni de snob:))
Iar ideea este... geniala

Eu am gasit prin vechiturile matusii ceva cu o functie posibil asemanaoare, o sa o porezint cand fac poze... Din pacate nu este atat de reproductibila ca aceasta care iese foarte ieftin. Mai nasol cu cei care au clestisori de rufe din plastic:)))