Modul curb - 90 grade.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Va prezint un modul curb de 90 de grade, practic format din doua module de 45 grade.

Deocamdata este realizat scheletul:



Nu s-a facut blatul intreg, decat partea de sub sine pentru ca asa a cerut Ionut, el va lucra in mare parte la acest modul pana la final.

Voi reveni cu schita cotata a modulelor.
 
S-a pus sina pe modul:



Se verifica planeitatea sinelor la capete:


La capetele de modul am facut scobituri in terasament astfel ca pietrisul sa intre bine in jurul holsuruburilor si sa se cimenteze.
Holsuruburile de sub sina nu sustin sina, practic nici nu o ating, ele au doar rolul ca pietrisul sa se cimenteze bine in jurul lor.



Sub sina am pus pietris fin la imbinari ca sa se cimenteze cat mai bine, apoi am completat deasupra cu mediu



Dupa stropire cu solutie apa+sapun, solutie 50-50 apa+aracet:


Surplusul de pe traverse se poate inlatura cu un servetel.

Dupa 3 zile pietrisul la imbinari este cimentat:



Dupa ce am facut un test comparativ intre pietrisul produs de WoodlanScenics si Noch am ales ca pe aceste module sa folosesc pietris WS fin:

Profilare terasament:



Pietris:



Aracet:

 
Dupa cimentarea pietrisului a urmat sa tai sinele la capetele modulului,
apoi am montat placi de lemn si folie de plastic ca sa completez cu pietris la capete si la imbinarea sectiunilor, asa cum se vede in imagini:




Dupa 2 zile se inlatura foliile, folia de la imbinare se inlatura prin desfacerea partiala a modulelor:





Pentru a mari rezistenta la capete am dat la final cu aracet (cu o pensula), metoda lui Mircea: