Cumpar BR 120 Taigatrommel ho

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Electricul

Well-Known Member
Trenulist
20 Decembrie 2008
726
1
Satu Mare
LOCATION
Satu Mare
Va salut cu respect. M-ar interesa sa achizitionez o locomotiva diesel BR 120 Taigatrommel de la Gutzold varianta bordo DR varianta mai veche sau mai noua. Cerinte: sa fie in stare ft buna/ buna, fara rupturi zgarieturi piese lipsa, cutie. Ofer pretul corect. Contact pe pm, email [email protected] sau la tel 0753 871 358
 
bonygy a spus:
Asta nu este M62-ul care este acum in colectia Eaglemoss?

Ba da. Chiar ea. Eu sunt nou pe forum, nu vreau sa ma bag in seama (acesta este chiar primul meu mesaj) dar daca mi se permite o parere, eu cred ca s-a umplut un mare gol. Taigatrommel era o raritate, de mult nu a mai fabricat-o nimeni. Si, in ciuda parerilor unor "cunoscatori" (care de fapt nici macar nu au tinut-o in mana), este un model OK daca ne referim la cel mai important element de comparatie: raportul PRET /CALITATE!

Plus: Carcasa bine realizata, detaliata, tractiune integrala, toate la cel mai mic pret posibil
Minus: Motorizarea! Un motor ieftin cu 3 poli, fara volant! Functioneaza decent, dar daca s-ar fi ales un motor mai scump cu cativa firfirei (dar in 5 poli si cu volant) ar fi fost o piesa excelenta. Eu intentionez sa o imbunatatesc pe a mea, am sa las motorul dar am sa incerc sa ii confectionez si adaptez doua volante (cate unul pentru fiecare ax de transmisie). Cand voi reusi, am sa revin cu poze! In plus, am sa incerc si sa o trec pe digital (planuri de viitor, sper sa le vad indeplinite :) )

Revenind la subiect, eu cred ca cei ce isi doresc o Taigatrommel, pot alege cu succes modelul M62 de la Eaglemoss.
 
Da... si eu am primit-o. Sta in cutiuta ei si va fi supusa intr-un viitor apropiat unei operatii pe creier, pentru digitalizare.
 
Iata o frumoasa poza cu o garnitura marfa tractata de Taigatrommel.
 

Atașamente

  • M62 garnitura marfa.jpg
    M62 garnitura marfa.jpg
    125,6 KB · Vizualizări: 333
Va salut! Cu ceea ce nu sunt de acord, cu toate ca la cumparari/schimburi este specificat sa ne limitam strict la cumparare/vanzare oferte, este ca de cate ori postez ceva de exemplu achizitii, se face un intreg sir de comentarii despre modele si poze si altceva. Asa am patit si la cumpar vagon restaurant cfr. Cu tot respectul, dar eu cred ca aceste discutii ar trebui plasate intr-un alt loc si nu aici. Eu ma asteptam sa primesc oferte, nu comentarii despre locomotivele M62 la H0. Si eu am varianta M62 de la Trenuletul electric si cu toate laudele este un model simplut, slab la capitolul tractiune (din propria experienta i-am pus 3 vagoane Heris RZD si ft greu biruie). Este un model pt aceasta diorama trenuletule electric, care 3 -4 vag de marfa tracteaza usor. Pe mine ce ma intereseaza la acest capitol este daca cineva, aici in Romania, si nu ebay, are de vanzare un BR 120 Gutzold, sau M62 Roco, Taigatrommel. Atat.
Multumesc si hai sa ne limitam la ce rubrica suntem.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.