Vechea gara din Hateg ...inca functionala

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

claudiu_ne2000

Well-Known Member
7 Aprilie 2008
278
0
DEVA
LOCATION
DEVA
Buna,

Cum azi a fost si mai este o zi superba, am hotarat sa fac o excursie pana la Hateg si la Subcetate pentru a vedea cum mai stau lucrurile pe vechea linie ce ducea catre Caransebes.

Ca atare pe la amiaza dupa un drum de 40 de minute am si ajuns la gara din Hateg, care curios se pastra inca destul de bine, mai ales ca de multa vreme pe acolo nu a mai trecut nici un tren, sau cel putin asa era impresia mea pentru ca sinele luceau in soare si nu erau chiar asa prinse de rugina, mai ales ca si macazele erau unse si functionale, pentru ca m-am incumetat sa le manevrez.

dar mai bine las pozele sa vorbeasca de la sine
- vedere din fata
- la fel, doar ca mi-a placut gangul acela de intrare din dreapta jos
- gangul de lemn
- de pe peron lanaga linia 1 privind catre subcetate
- sensul catre caransebes
- gara vazuta dintre linii
- o "bucata"
- o incrucisare
- macaz, functiona perfect

- semnalul scartaia si mi s eparea mie ca se ridica usor, iar din spate un nor gros de fum parea ca se apropie...DREAMS
- gara din nou



- un pod din apropierea garii




deocamdata prima serie...ca nu mai pot "tine" calculatorul, dar revin si cu restul
 
Dupa urma de rugina de pe linie, asi zice ca acum 3-4 saptamani a trecut ultimul tren, cat despre unsoarea de la macaz, asta poate rezista mult si bine.
 
nu am mai reusit sa pozez si programul de functioare a garii...care era prins pe un geam ...

voi posta si restul pozelor facute la hateg si la subcetate ca doar nu se poat euna fara cealalta





PS...rog un moderator daca ma poate ajuta cu aranjarea pozelor, pe verticala, ca vad ca mie mi-au luat-o razna pe orizontala - rezolvat
 
E foarte simplu, dupa ce dai Paste cu codul pozei, bagi si un enter; sau bagi un space intre ele si un enter la fiecare 3 - 4 poze, si verifici ce iese cu Previzualizeaza.
 
Buna,

absolut din pura intamplare, am placerea sa va arat o fotografie veche care prezinta gara din Hateg alaturi de una din cele 7 locomotive cu cremaliera de pe respectiva linie.

fotografia este d epe www.valeajiului.blogspot.com

1A_800x581.JPG