Statiile CFR, denumiri, localitati deservite

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
2.051
87
Uneori circulind cu trenul trebuie sa ajungem intr-o localitate si constatam ca statia care o deserveste are alt nume.
Motivele pot fi diverse, nu imi dau seama cine ar putea sa le mai stie avind in vedere ca majoritate liniilor sint construite demuuuult.
Dincoace de Carpati unele denumiri ar putea fi o reminiscenta a vechii denumiri maghiare, sau o veche denumire a localitatii.
In alte situatii pentru mai multe localitati cu acelasi nume in tara unele statii au primit alt nume iar altora li s-a adaugat un toponim local.(Padureni Arad, Padureni Timis, Beclean pe Olt, Beclean pe Somes)

Am sa exemplific aici doar localitatile pe care le cunosc, desigur ca cele din alte zone vor fi scrise de cei de acolo.

Linia 922
Stamora Moravita
Statia este in satul Stamora Germana care apartine comunei Moravita.
Numele statiei este o combinatie a acestor 2 denumiri.Off topic, Stamora Romana apartine comunei Sacosul Turcesc si nu are gara.

Voiteni
Cunoscuta in zona si in vorbirea curenta drept comuna Voiteni, numele localitatii este de fapt Voiteg.Nici macar locuitorii ei nu ii spun insa Voiteg.

Padureni Timis, deserveste comuna Padureni.In reteaua feroviara mai intilnim Padureni Arad si Padureni Putna.

Timiseni, deserveste comuna ÂŞag, însă pentru ca in reteau feroviara pe linia 310 mai exita statia ÂŞag, i s-a spus TimiÂşeni de la riul care o strabate.
Statia Sag din Arad deserveste comuna Sagu.
Adeseori in Timisoara Nord daca ceri bilet la Sag te intreaba in care, ca nu cumva sa vrei sa ajungi la Sag(Timiseni) si sa primesti bilet spre Sag(u) de Arad.

pe 922a Bocsa Romana, Vasiova, Bocsa Montana deservesc orasul Bocsa.

pe linia 918
Semenic H,
este o statie in cimp care deserveste Terminalul de Transconteinere Timisoara.(ale carui opritoare fixe si platforme betonate incep exact in dreptul h Giroc)De asemenea aici se racordeaza linia industriala spre Antestatia Azur de unde linia ajunge prin oras pina la fabrica de bere.Statia este folosita si pentru incrucisari.

Sacosu Mic,
este in comuna Sacosu Turcesc,
Sacosul Mare nu are gara si este in comuna Darova.

Cheveres,
deserveste comuna Cheveresu Mare

Sinia, deserveste localitatea Sinersig.

Linia Jebel -Liebling.
Jebelul de Sus, este intr-un capat de Jebel
Conacul Iosif, este in satul Iosif care apartine de Liebling.
in vorbirea curenta se foloseste adeseori denumirea de Conac (este din Conac)
Liebling, Sie sind mein Liebling ar fi spus Iosif al II lea cind a fost prin Banat.

Linia Buzias -Jamu Mare 916
Nichisoara, este denumirea romaneasca a comunei care are nume german NiĂžchidorf.

Linia Jebel -Giera

Obadeni, deserveste satul Obad
Tirgu Ciacova, deserveste Ciacova
Livezile Banat, deserveste comuna Livezile.

Linia Timisoara -Cruceni
Sinmihai, deserveste comuna Sinmihaiul Roman (are in componenta si Sinmihaiul German)
Cebza,
acest punct de oprire este situat aproape de prevestitorul statiei Giulvaz si deservea pina in 1989 satul Cebza situat foarte departe precum si Ivanda situata in partea opusa.Acum nu mai vine nimeni din Cebza , autobuzele via Ciacova au preluat calatorii.

Linia Carpinis -Ionel

Cetatuia, banuiesc eu ca deserveste localitatea Uivar
Ionel, numele romanesc al localitatii Iohanisfeld.In prezent se foloseste denumirea Ionel, germanii au plecat fiind inlocuiti cu cetateni din toate zonele.

Linia Timisoara -Cenad
Pescaretu Mic, deserveste Becicherecu Mic
Tomnaticu este in Tomnatic.

Linia Timisoara - Periam - Nerau
Chinezu, nu are legatura cu China :-? , deserveste localitatea Satchinez.
In vechiul grai, chinez era derivat din cneaz, si insemna primar, jude comunal.

Teremia Banat, este situata in marginea localitatii Teremia Mare.

Linia Arad -Valcani

Sinpetru, deserveste comuna Sinpetru Mare.Sinpetru Mic este la 5 km de statia Gelu.
Nu stiu despre statiile din Arad de pe aceasta linie.

Periam Port, este in zona riului Mures.Nu pot preciza de ce se numeste Port.

Pe linia 900

Topolovat este in Topolovatul Mare
Tapia este situata in cimp insa in apropiere de Lugojel.

Linia Lugoj-Ilia
Costeiu Mare este in Costei dar pe aceasta linie sint alte gari avind in denumire Costei.
In mod interesant Costeiul este situat pe soseaua Timisoara - Lugoj.

Linia Timisoara - Radna
Viile Giarmata - satul se numeste Giarmata Vii
Bencei, este departe de satul Bencecu de Jos.
Sarlota, este numele romanesc al satului Charlottenburg care apartine de comuna Bogda.este un sat mic insa in forma de cerc.
Alius, localitatea este Alios.

In linii mari acestea ar fi citeva dintre statiile de cale ferata care au alta denumire decit localitatea deservita.
Mai stiu citeva pe ici pe colo.

L 310
Valea Viilor- este in cimp nu deserveste nici o localitate
Utvinisu Nou - a fost infiintata pentru CET Arad
Comlaus- este situata intr-un capat al Sintanei.
Boiu Bihor, pe sosea am vazut indicator Boiu.
Madaras Bihor, localitatea este Madaras, mai exista un Madaras Ciuc

L 300
Alesd, este in Chistag
Alesd h este in Astileu
Stina de Vale este in Lorau la limita de citeva case cu Bulz
Piatra Craiului deserveste Bucea
Lacu Crisului deserveste Negreni intr-un capat (acelasi cu Negreni h)

Daca topicul nu e interesant rog adminii sa il stearga.
 
Să mai adăugăm...

Dârza h., linia 1000 deserveÂşte... u tiu ce deserveÂşte, e în mijlocul câmpului
P. Mac. R1. Buciumeni, linia 1000 - în câmp, la macazul dinspre linia 1000 spre racordul ce duce în centură. Există doar o clădire acolo, de uz ceferistic

DomneÂştii de Sus h., linia 900, deserveÂşte Com. DomneÂşti (nu Âştiu de unde acel ,,de sus")
BucureÂştii - Noi , linia 900 - nu are nicio legătură cu cartierul cu acelaÂşi nume din BucureÂşti (ea e undeva între GiuleÂşti - Sârbi Âşi Triaj)

Pantelimon Sud h., linia 800 e, de fapt, în BucureÂşti, la ieÂşirea spre Voluntari Âşi deserveÂşte un en-gors chinezesc, Dragonul RoÂşu; Gara Pantelimon e Âşi ea pe câmp câĂživa km. mai încolo.

Scăeni Hm Âşi BoldeÂşti h. deservesc aceeaÂşi localitate, BoldeÂşti-Scăeni

Cernele h.,linia 900, deserveÂşte de fapt Craiova
 
@DanTm :salut,
O completare :Comuna Satchinez si numele ei- Vine de la Pavel Chinezul ,care s-a nascut,dupa legenda in Banat,in 1432.Problema originii, e intre adevar si ..legenda.
Tot traditia atribuie numele comunei Satchinez de numele lui [derivat din titulatura de cneaz,cum ai zis si tu]Ar fi si o cetate in zona,pe locul supranumit "Gomila".Am lucrat in extractia de petrol in Satchinez intre 1999-2001 si stiu zona ca pe "buzunarul" meu.Primul lucru cand m-am prezentat la lucru a fost sa aflu ce e cu numele zonei care suna...altfel...
Smecheria e ca la piciorul sondei ca sa zic asa lucrau si arheologii din Muzeul Banatului,cred...Aveau un sit in cercetare,zilnic opream cat puteam si eu pe langa ei, sa stau cu ei in groapa sapata.Dar situl se referea la alta perioada istorica,mult inainte de aventurile razboinice ale lui Paul Chinezul...
E si o splendida rezervatie ornitologica,daca localnicii n-au taiat toti arborii si n-au braconat toata fauna nene.. :confused:
 
Cateva gasite de mine :
Linia 314 Uilacul Beiusului pe cladire , pe tabla de halta Uileacu de Beius ,
Linia 413 Uilacul Simleului
Linia 314 Ioanis ,desi se afla teritoriul satului Suncuius de Beius gara a primit numele satului vecin Ioanis

Linia 314 Suplacu de Tinca
Linia 413 Suplacu de Barcau

Alte exemple :

Baia de Aries
Baia de Cris
Baia Dobrogea
Baia Mare
s.a.

Sunt foarte multe :D
 
Stiam cite ceva despre Paul Chinezu insa nu stiu prea exact de aceea nu am mai scris despre el.

Rezervatia exista si azi.Trenul trece prin rezervatie intre Barateaz si Chinezu.

Gomila este si un PO pe linia de Radna, acum este demolata, nu stiu la ce serveste, un drum prin padure duce in satul Altringen, care apartine de comuna Bogda.Cum in zona nu mai sint deloc navetisti, nu stiu cine mai urca acolo.
Gomila era o denumire destul de folosita in Banat, fiind un punct de reper in cimpie.Pe diverse harti vechi gasim denumirea de ,,Gomila..."Cred ca pe aceleasi considerente in Muntenia gasim denumirea de movila.Chiar si statii CFR au acest nume: Movila, Movila Oii.

@cristiCFR
Suncuius este pe linia 300, la Beius este Suncuis (cod postal 417269)
Stiu de localitatile care au in denumire ,,baia" precum si de Suplac, dar eu am vrut sa evidentiez aici statiile care au primit un toponimic linga denumire pentru a fi diferentiate si am exemplificat cu Beclean, cu Padureni.
Orasul se numeste Becleanhttp://www.primariabeclean.ro/ dar la CFR se numeste Beclean pe Somes.

Mai a fost un caz in care gara avea numele altui sat, la Ciceu.
Intre Ciceu si Siculeni e o distanta cit latimea unei strazi, astfel incit instalatiile feroviare sint intinse pe teritoriul ambelor sate.Cind Ciceu a devenit comuna noul primar a dorit ca numele garii sa reflecte exact amplasarea.Practic depoul este in Ciceu.
 
Dr2005 a spus:
Să mai adăugăm...

Dârza h., linia 1000 deserveÂşte... u tiu ce deserveÂşte, e în mijlocul câmpului
P. Mac. R1. Buciumeni, linia 1000 - în câmp, la macazul dinspre linia 1000 spre racordul ce duce în centură. Există doar o clădire acolo, de uz ceferistic

DomneÂştii de Sus h., linia 900, deserveÂşte Com. DomneÂşti (nu Âştiu de unde acel ,,de sus")
BucureÂştii - Noi , linia 900 - nu are nicio legătură cu cartierul cu acelaÂşi nume din BucureÂşti (ea e undeva între GiuleÂşti - Sârbi Âşi Triaj)

Pantelimon Sud h., linia 800 e, de fapt, în BucureÂşti, la ieÂşirea spre Voluntari Âşi deserveÂşte un en-gors chinezesc, Dragonul RoÂşu; Gara Pantelimon e Âşi ea pe câmp câĂživa km. mai încolo.

Scăeni Hm Âşi BoldeÂşti h. deservesc aceeaÂşi localitate, BoldeÂşti-Scăeni

Cernele h.,linia 900, deserveÂşte de fapt Craiova

Bucurestii Noi este fosta statie "16 Februarie 1933"(cu toate ca nici vechea denumire n-are legatura cu grevele ceferistilor, intrucat acestea s-au petrecut la Bucuresti Grivita).
Apoi ar mai fi Carpati h, care clar n-are legatura cu Muntii Carpati(Puteau macar sa-i zica "Bucuresti Grivita h"). Popular i se spune si "Halta Tremurici".

Ar mai fi si "Paulis hc" de pe linia 200 care deserveste satul Minis.

Mai demult, exista si o coincidentă de nume de statii: Valea Lupului(era o haltă pe 606 intre Iasi si Letcani, dar si o halta pe linia 407).

Ca si Piatra Craiului(de pe 300), o alta statie cu denumire cel putin rizibila la prima vedere este "Tarnavele" de pe linia 903.
 
MariusM a spus:
Apoi ar mai fi Carpati h, care clar n-are legatura cu Muntii Carpati(Puteau macar sa-i zica "Bucuresti Grivita h").

Dar ale legatura cu Str. Carpati :!:

În schimb, Pajura nu o înĂželeg deloc... Str. Pajura e mult mai departe.
 
Lui Pajura ar fi trebuit sa-i zica Chitila, dar Chitila avem deja mai incolo, asa e cand ai si oras si cartier cu acelasi nume unul langa altul.
 
shoppy a spus:
Lui Pajura ar fi trebuit sa-i zica Chitila, dar Chitila avem deja mai incolo, asa e cand ai si oras si cartier cu acelasi nume unul langa altul.

Chitila este oras?
Sincer credeam ca e un cartier al Bucurestiului cum e Ronat la T
Timisoara.

Din cite imi amintesc la 16 Februarie 1933 era un terminal de transuri, probabil ca fiind un nou amplasament a fost nevoie sa primeasca un nume.
Similar cu terminalul de la Timisoara despre care am scris mai sus ca este in cimp si a primit numele Semenic.


Ar mai fi si "Paulis hc" de pe linia 200 care deserveste satul Minis.

Mai demult, exista si o coincidentă de nume de statii: Valea Lupului(era o haltă pe 606 intre Iasi si Letcani, dar si o halta pe linia 407).

Din cite stiu eu Paulis h este de fapt in Baratca unde e si complexul de vinificatie.

Mai exista doua denumiri identice pe linii diferite
Balota pe 900 si Balota h pe 201
 
In Bucuresti, de la Podul Constanta pana la podul peste linia Bucuresti - Urziceni este Cartierul Chitila. Dincolo de pod, pana la podul peste linia Bucuresti - Ploiesti este Comuna Chitila. Recent, multe comune de prinprejurul Bucurestiului au observat ca indeplinesc cerintele pentru a fi trecute la rangul de oras, si, probabil manati de antrepenorii mobiliari, asa s-a si intamplat, ajungandu-se la Orasul Chitila, poreclit Chitila City de cei mai glumeti de prin zona, dupa o publicitate imobiliara :D . Apoi oamenii s-au prins ca pierd o droaie de sporuri cuvenite localitatilor rurale si vor sa fie facuti inapoi comuna, ca la noi nicaierri :D :D :D .
 
Interesant, au vrut sa fie oras de sine statator lipit de un alt oras?

Legat de Pajura, ce inseamna Pajura III K am vazut prin mersul de tren?
 
Grupul de derivatii de pe Podul Constanta, intre Nord si Baneasa, este cunoscut tot sub denumirea de Pajura, poate ca la asta se refera.
 
shoppy a spus:
Grupul de derivatii de pe Podul Constanta, intre Nord si Baneasa, este cunoscut tot sub denumirea de Pajura, poate ca la asta se refera.

De fapt, daca e sa ne luam dupa mersurile vechi(cele de pana in 1998, mai exact!), Pajura Hm aparea doar pe 700 si 706. Atat! Pe 300, 500 si 1000 scria "Bucuresti Triaj hc"(fiindca se circula pe fire separate, cred).
 
dantm a spus:
Ar mai fi si "Paulis hc" de pe linia 200 care deserveste satul Minis
Din cite stiu eu Paulis h este de fapt in Baratca unde e si complexul de vinificatie.
Paulis gara e Baratca, si e gara din cauza fostei cariere de piatra, de la Paulis e o ramificatie de vreo 100 metrii pana la acea cariera unde se incarcau vagoanele cu piatra, acum e preluata de ICIM si nu mai aduc decat cu camioanele, pe vremuri se inchidea drumul pentru detonare, bine asta era acum 20 de ani.
Paulis h. este tot in Paulis doar ca in zona mai populata, gara fiind departe de majoritatea paulisenilor, halta infiintandu-se la trecerea la nivel cu calea ferata pe vremea cand nu era viaductul. Minis e la 2 km de halta Paulis si cam tot atat de gara Ghioroc.
Alte statii de acest gen pe linia 200:
Corfeni h care e de fapt pentru localitatea Odvos.
Nadas h care e pentru localitatea Lalasint si turistii ce merg la Debelagora, satul Nadas fiind mai aproape de Tarnova.
Glogovat care e comuna Vladimirescu, dar are denumirea veche a localitatii, acum a cartierului.
Valea Muresului h. care e oprirea in localitatea Nicolae Balcescu.
Pe 201 sa nu uitam de Pausa h care e de fapt Calimanesti.
Pe 202 Lunca Jiului h. e tot in Petrosani
Pe 216 Aranca h. e de fapt comuna Satu Mare iar Periam Port e locul de intalnire anuala la un festival rock cu acelasi nume, pe vremuri era acolo port la Mures, cand raul Mures era navigabil :D
 
Un caz "clasic" e gara Ciulnita de pe linia 800, din localitatea ... Drajna...

Cica numele de Ciulnita e luat de la un boier :pig: care detinea mosii intinse in zona. Si gara a fost astfel "personalizata"... :D
 
Da, exista si localitatea Ciulnita, insa aia e mai aproape de Slobozia, mai exact de Slobozia Sud decat de Ciulinita-gara...