Gara Mărășești

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 August 2011
811
119
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Nu stiu nimic despre gară dar îmi place colorata asta.
32215441315_14abc09748_z.jpg

Credit fotografului și coloristului.
 
Da, dar ce nu se stie este ca dupa incetarea luptelor cladirea ( si altele afectate) au fost reconstruite exact ca in starea lor originala. Desi erau ani foarte grei nu s-a facut rabat si nu s-a mers pe simplificare ca in 1947-1957. ... Imaginile acestei statii in perioada interbelica arata o cladire care pare sa nu fi suferit niciodata urgia razboiului.

PS: mai sunt poze cu gara postate de mine, dar prin alte subiecte. Actuala cladire e tot asta din poze dar cu un retus masiv in 1957 ( din memorie, nu imi amintesc exact anul). Asa arata dupa armistitiul din 1918, cand, cumva, se gaseau resursele sa renovezi o cladire fara sa-i schimbi complet infatisarea, sau, mai rau, sa o inlocuiesti cu un cotet de aluminiu. Am datat corect poza pentru ca pe peronul garii sunt prezenti in uniforme atat soldati romani cat si germani. Si nu par sa se razboiasca precum in prima poza, luata in august 1917, doar un an mai devreme.

marasesti%201918_zpsan2yig0j.jpg


si aici in 1964. dinspre nord, simplificata si extinsa:

img384.jpg
 
Razboiul nu a influentat infatisarea cladirii. Nici primul nici al doilea. Transformarea garii intra in contextul transformarilor facute dupa razboi avand ca model o arhitectura de ispiratie sovietica.

Dar, vreau sa subliniez ceva. Desi urate pentru anumiti ochi, aceste transformari au fost de buna calitate, aceste cladiri rezistand excelent peste cutremure si decenii de exploare. Daca tinem cont ca de 20 de ani aceste cladiri nu sunt ingrijite....starea lor e chiar buna.
Sper acelasi lucru sa-l spunem si despre "euro garile" actuale.