Gara Onesti (Jud. Bacau)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ASB

Active Member
Trenulist
13 Iulie 2007
182
18
Bacau
LOCATION
Bacau
Un articol din cotidianul bacauan "Desteptarea" despre o Mocanita care a circulat pe o cale ferata ingusta in vestul judetului Bacau, ce facea legatura intre Onesti - Casin

http://www.desteptarea.ro/inedit-mocanita-de-la-onesti/
 
Salut,

daca te intereseaza subiectul liniei Onesti-Scutaru, ai ceva informatii si pe forum la rubrica linii inguste. In zona vei gasi multe marturii ale existentei liniei sau localnici care au folosit-o, aceasta linie disparand relativ recent (1994).
Este o linie extrem de interesanta parte din ea jucand un rol important in strategia primul razboi mondial apoi in dezvoltarea industriala a zonei.
Am mai pus pe forum cateva imagini facute de serviciul fotografic al armatei romane in 1917, pe linie:

ingusta%202_zpspntnoj8j.jpg


restul le gasesti cautand in acest link:
http://www.iwm.org.uk/collections/listing/object-205012323
 
Mulțumesc !

Ar fi interesant dacă această linie ar putea fi readusă la viață. Din păcate nu știu starea liniei, dacă mai există sau a fost dusă la fier vechi, ... ce se mai știe de locomotivă. :( Ar putea fi o atracție turistică a județului și datorită faputului că această zonă este bogată în istorie.
 
ASB a spus:
Mulțumesc !

Ar fi interesant dacă această linie ar putea fi readusă la viață. Din păcate nu știu starea liniei, dacă mai există sau a fost dusă la fier vechi, ... ce se mai știe de locomotivă. :( Ar putea fi o atracție turistică a județului și datorită faputului că această zonă este bogată în istorie.

Salut, eu sunt din Onesti si pot sa-ti spun ca linia Onesti-Scutaru (depou)-Intarcatoarea + bifurcatiile nu mai exista. In anii 90' s-a desfacut tot ce era la deal de Scutaru...
O refacere a acestei minunate linii ar fi imposibila secolul asta :(