Bucuresti Nord

Discutii generale si prezentari, despre garile din Romania
catalin

Re: Bucuresti Nord

Mesaj de catalin » Joi Iun 15, 2017 2:29 pm

Oare cum arata o lista a personalitatilor care au trecut prin aceasta gara ? Controversate, urate, iubite.... Cred ca cineva pasionat de subiect ar trebui sa se apuce de facut lista :)
Multumesc de completare, despre general s-au scris rauri de cerneala, se gasesc materiale pe internet destule. Nu am stiut ca a calcat pe aici...
All aboard !
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Iun 15, 2017 2:44 pm

In anii 1920-30 MacArthur a petrecut cred mai multa vreme in afara SUA decat inauntru. Numai asa scapa de presa. Cred ca pentru el razboiul a reprezentat o salvare.

La modul serios, lista personalitatilor ar fi lunga - capete incoronate, personalitati culturale. Pana sa se construiasca Gara Regala Mogosoaia (actualmente Baneasa) in Gara Targovistei ulterior Gara de Nord se faceau toate primirile, atat oficiale, imparati si imparatese, regi si regine, principi si principese s.a.m.d.,cele cu public larg ale personalitatilor politice si/sau culturale reale sau inchipuite cat si cele neoficiale...

O buna imagine asupra celor care s-au perindat prin Gara de Nord in epoca sa de glorie ai putea sa o obtii din presa secolului XIX sau lucrarile retrospective precum cea a lui Constantin Bacalbasa (aparuta in anii 1920-30 si care descrie Bucurestiul intre 1870 si vremea primului razboi mondial). Foarte utile sunt si memoriile Regelui Carol I al Romaniei, publicate in patru volume in germana si dupa 1989 si in Romana, chiar daca din pacate intr-o traducere aproximativa, care acopera perioada 1866 - decada formarii Regatului.
toate cele bune,
HR
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Vin Dec 22, 2017 4:16 pm

Bucuresti Nord
Imagine

Imagine

sursa foto - facebook/Arhivele Nationale ale Romaniei
catalin

Mesaj de catalin » Vin Dec 22, 2017 7:26 pm

N-am stiut niciodata ca peroanele erau inchise complet la capete ... ideea accesului restrictionat la peron pare-se ca e un pic mai vechiuta....
All aboard !
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Sâm Dec 23, 2017 8:01 am

De ce crezi ca se vindeau in Buc. N. "bilete de peron" iar Lenin a spus candva ca "nu ar putea exista o revolutie bolsevica in Germania pentru ca s-ar incheia la bariera de la peron"? :)
toate cele bune,
HR
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Garile din Romania”