Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Gara Galati

Discutii generale si prezentari, despre garile din Romania
Gam3
Site Admin

Gara Galati

Mesaj de Gam3 » Dum Mar 23, 2014 12:26 pm

Gara Galati.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Parca nu s-a schimbat nimic de ultima data cand am fost aici in 2006. Atunci erau trenuri in gara. In ritmul asta nu vad gara terminata in urmatorii 10 ani.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Dum Mar 23, 2014 1:06 pm

Lucrarile sunt suspendate de multa vreme. Pana si drezania pantograf este exact in acelasi loc in care era anul trecut in martie .
In schimb constat ca au disparut toate vagoanele care erau pe liniile din spate , cine stie pe unde...

Constat ca si locomotivele de larga au dispaut din fundal, erau doua DA-ul si un LDH, descompletate si cu plasa de sarma sudata la geamuri.

Si macaraua a plecat... desi a zacut mult acolo.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Dum Mar 23, 2014 2:52 pm

Daca nu cumva va fi "terminat" tot CFR-ul pana atunci, dupa cum functioneaza lucrurile.

Si, spre pioasa re-amintire. Gara Galati, ilustrata de pe site-ul Del Campe:

Imagine
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Pantiru

Mesaj de Pantiru » Dum Mar 23, 2014 5:40 pm

Despre gara Galati as vrea sa spun ca ma leaga foarte multe amintiri placute,pana in 1976 treceam prin ea si asteptam uneori cu orele,legatura catre Iasi,aveam o bunica, din partea mamei,care venea la Braila,desi nu stia carte, si ma lua in vacante intr-un sat de langa Iasi,sat unde se stabilise dupa ,,asezarile,,fortate dictate de regimul comunist in '52. imi aduc aminte ca erau multe trenuri,mai intai cu abur ca apoi incet,incet sa apara cele diesel si apoi urmatoarele.Si in nodul feroviar Barbosi pot spune ca am ceva amintiri cu cealalta bunica care ma lua in si ea in satul natal Poiana Sarata la 30km de Onesti,pe atunci Gh. Gheorghiul Dej,la inundatiile din '70 am intampinat mari greutati in a ajunge la Tecuci fiindca Siretul facuse prapad in calea lui pe acea zona.
catalin

Mesaj de catalin » Dum Mar 23, 2014 6:00 pm

Buna Dorin,

aia nu e gara Galati. E una din greselile facute de tipografii armatei germane in ww1. Acestia au lansat sute de ilustrate din Romania pentru a folosi serviciului german de corespondenta, dar au facut si cateva greseli (le numeri pe degetele de la o mana). Printre care si asta.....

in poza este gara Targu Ocna.
All aboard !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Dum Mar 23, 2014 7:45 pm

@ Catalin:

Multumesc frumos de lamurire, intr-adevar, este gara din Targu Ocna. Mister rezolvat!

Aceasta:

Imagine

Este gara din Galati iar acestea:

Imagine

sunt imprejurimile garii vazute din avion, in 1917.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Apr 03, 2014 10:27 pm

Ca sa nu mai deschid un subiect pentru o poza postez aici.

[Link Removed for Guests]

Placa turnanta si pentru line cu ecartamnet rusesc. De pe placa locomotivele se remizau la liniile 1-2-3.
catalin

Mesaj de catalin » Joi Apr 03, 2014 10:43 pm

Placa produsa de Joseph Vogele, Mannheim-Germania ( 24m ), adusa in Romania dupa ww1 (are surori gemene prin toate depourile mari) adaptata si pentru ecartament larg...
All aboard !
Scrie răspuns

Înapoi la “Garile din Romania”