Gara Moinesti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Semafor

Well-Known Member
Trenulist
21 Februarie 2011
750
19
Pascani
LOCATION
Pascani
DSCF6650.jpg


DSCF6651.jpg


DSCF6652.jpg


DSCF6653.jpg


DSCF6654.jpg
 
in fata garii Moinesti, un tren de calatori remorcat de locomotiva 575 Magureni (Steg 1405/1874). Dupa locomotiva un tren de calatori, primul vagon este unul de “bagagiu”.....Probabil fotografia este anterioara anului 1904, locomotiva neavand pe marchiza placuta cu “iuteala maxima”.

a_11_moinesti02.jpg
 
Poza asta e o invitatie la modelism, vedem toata compunerea unui tren CFR din epoca I! Impreuna cu gara sunt o tema de diorama.... Se incumeta cineva?
 
Multumesc, catalin, pentru aceste poze noi.
Observ ca in anii 30-40 a inceput constructia celie de-a treia linii (a patra, de fapt), intre liniile 2 si 3...
Informatiile mele - neprobate - era ca dupa razboi a fost data in folosinta acea linie, dar pare mai buna informatia 30-40, cu accesnt pe 40, probabil
 
Nu cred ca se construia nimic. Sunt cupoane de sina provenite de la refactia liniilor existente. Vezi gramezile de balast nou si faptul ca sinele stateau pe cateva traverse provizorii.

Doar prima poza este noua, celelate doua sunt relativ cunoscute. Cel putin ultima este o ilustrata care a circulat in mai multe variante, in special sepia.

Nu stiu la ce te referi cu constructia liniilor 3 sau 4.
 
Uneori detaliile apar in imagini personale fara legatura cu domeniul feroviar. Un crop dintr-o imagine luata in oras in 1936. Intr-un colt al imaginii castelul de apa din statia Moinesti cu anexa destinata mecanicului de pompa si in stanga atelierul anexa al remizei. Prin porumb se vede marginea buncarului de carbune :)

 
Statia Moinesti, jud. Bacau, garnitura de tren cu cisterne de petrol in fata rafinariei Steaua Romana, circa 1930.
Moinesti2.png