Gara Halta Banloc

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Salutare,
am trecut cu ceva vreme in urma prin cateva locatii ceferistice din judet.
Printre acestea s-a numarat si Halta Banloc, pe care am vizitat-o impreuna cu castelul din localitate. Castelul este in stare avansata de degradare, napadit de buruieni, intr-o gradina imensa altadata exceptionala din cate am inteles. Nu mai discutam cauzele acestei situatii, pentru ca nu are sens.

Cladirea feroviara este de asemenea intr-o stare proasta, a meritat fotografiata in scopul obtinerii de imagini de arhiva. Din cate am inteles de la localnici in acest caz este vorba despre o cladire noua, refacuta in urma cutremurului care a avut loc cu ceva vreme in urma, in perioada "postrevolutionara" oricum.

Cu precautiile de rigoare referitoare la personal nervos dar mai ales la caini am tras cateva cadre.
















 
In 1990 a fost un cutremur,chiar in Banloc,au fost ceva pagube materiale.Si gara Voiteni a fost consolidata din cauza acelui cutremur.
 
Asa am inteles si eu, dupa care gara a fost reconstruita, de aici si aspectul de beton ceva mai nou.
Tocmai de accea m-a mirat gradul ridicat de distrugere.