Stalpi Catenare model nou din alama fotodecupata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

anghelson

Active Member
Trenulist
Am placerea sa va prezint si cele 5 modele de baza de stalpi catenare pe care i-am realizat din alama fotodecupata. Mai intai fotografiile:

Si pentru acesti stalpi am redat cat de multe detalii posibil. Sigur, fotografiile sunt facute dupa prototipuri si multe dintre componentele acestora au fost "abuzate" incercand sa gasesc cele mai potrivite tehnici de montaj. Fata de aceste 5 modele de baza sunt posibile cateva variatii cum ar fi pozitionarea mecanismului de tensionare fir pe stanga sau dreapta, schimbarea tipului de consola ...etc, toate permitand o adaptare la reproducerea cat mai fidela a instalatiilor reale.
Astept cu interes comentariile dvs.
 
@Florinn: Forma in "H" a stalpului este realizata din 3 parti distincte din alama fotodecupata. Postamentul de asemenea. Cornierele de sustinere console sunt si ele fotodecupate. Asta la un stalp simplu.
Stalpul cu mecanism de intindere cablu are in compunere cam 80 repere, majoritatea fotodecupate. Am pus acum cateva minute, cateva poze mai de detaliu pe blogul meu.
Multumesc frumos pentru apreciere.
 
Nu inteleg de ce nu ai apelat la solutia de a folosi profil H de alama, mi se pare o solutie mai buna din punct de vedere al timpului necesar pentru realizarea stalpului, bineinteles depinde de fiecare cat timp este dispus sa aloce pentru a realiza un stalp.

p.s. poze in detaliu se pot pune si aici pe forum ;)
 
Nu am apelat la profil H din alama din doua motive:
- profilul cel mai apropiat pe care l-am gasit avea sectiune 2,5 x 2,5 mm si pereti de 0,45 mm, in timp ce au am realizat un stalp in sectiune 2,5 x 2,7 mm si pereti 0,25 mm ceea ce este mult mai apropiat de reproducerea corecta la scara.
- in plus eu am gasit profilul de alama doar la cateva magazine in Franta la preturi destul de mari. intrucat chiar nu am nici o legatura cu respectivul magazin, imi permit sa postez aici un link catre pagina cu profile "H"
http://www.letrainmagique.com/Tarifs_profiles_plaques/Tarif_profiles_laiton_H.htm
- mi s-a parut ca taierea si gaurirea profilului consuma cam tot atata timp cat lipitul celor trei parti componente, dar asta este o chestiune strict subiectiva.

Din cate am vazut eu din postarile dvs. - lucrati acum la o diorama care arata chiar superb (primiti va rog cu aceasta ocazie toate felicitarile cuvenite) la muzeul CFR. Intrucat eu locuiesc in apropiere, pot veni sa va arat si placile de alama si stalpii gata montati. Pozele facute de mine nu ii reprezinta asa cum sunt perceputi cand sunt tinuti fizic in mana si cand arata mult mai bine.
 
Va prezint azi un nou model de stalp catenara, cu trei console. Acestea sunt situate doua pe o parte si una pe cealalta a stalpului si pot fi executate in mai multe variante
(lungi sau scurte, ordinea de montaj se poate de asemenea schimba in functie de utilizarea pe diorama). Iata si o fotografie cu acest model de stalp:

Desenele tehnice si imagini in rezolutie mai buna, gasiti ca de obicei, pe blog.

O zi frumoasa, mai ales doamnelor si domnisoarelor din viata dvs,