Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-11 decembrie 2018, forumul o sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

pasaj traversare calatori

Moderator: rrzxxx

DAN C.F.R.

pasaj traversare calatori

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 21, 2009 9:41 pm

Salutare!
Desi a fost prezentat la subiectul HALTA DAVID de la rubrica ''Prezentari si discutii despre diorame'', am sa discut despre ideea si modul de realizare a unui pasaj calatori peste calea ferata, model vechi.Acesta este realizat foarte simplu folosind lemn provenit de la betele de chibrituri, ce au fost taiate la dimensiunea de 3 cm lungime, dupa o selectie prealabila a celor cu sectiune cat de cat patrata.
De precizat faptul ca inainte de montare a grinzilor de lemn (traverselor de lemn), trebuie polizate cu o freza toate elementele in relief ce impiedica montarea acestora, respectiv buloanele de prindere a sinei.
Ca adeziv am folosit aracetul pentru lemn care asigura o lipire foarte buna in timp insa permite si eventale modificari ulterioare fara nici un fel de probleme.Vopsirea acestora am facut-o cu vopsea acrilica neagra, diluata cu apa.

[Link Removed for Guests]

Initial facusem un pasaj cu material ce imita dalele de beton insa mi-am dat seama ca este mai placut ochiului un pasaj model vechi.
made in home
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Noi 21, 2009 11:20 pm

nu arata rau deloc,iar buruienile alea pe langa dau bine.un nene cu un carucior de mana si un sac pe el cred ca ar completa atmosfera...
Cosmin
cristi_m

Mesaj de cristi_m » Dum Noi 22, 2009 1:45 am

Imi place ca ai dat fiecarei dale cate o nuanta diferita - ca in realitate! Arata foarte frumos!
Urcand pe scara N....
Scrie răspuns

Înapoi la “Instalatii si anexe ”