Stalpi CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
Dupa ce am facut stalpii pentru distributie energie electrica de joasa tensiune, prezentati AICI, mi-am spus ca nu ar fi rau sa fac o noua incercare, ca tot este duminica si ne hodinim.

Plecand de la imagini reale



si



mi-am spus ca pot fi realizati si la 1/87.


Ingrediente




mai mult sau mai putin in parti componente




care, dupa montaj, trebuiau sa arate, "bun de plantat", cam asa




dar nu au mai apucat.

Prima operatie a fost realizarea stalpului. Nu o mai prezint deoarece a mai fost ...

A doua a fost realizarea lampii cu abajur prin canibalizarea componentelor Viessmann

[


Dupa montarea acelor cu gamalie, izolatorii, a urmat montajul lampii.
Nu va uitati ca este cu susul in jos ca tot aia este

[


Ajustarea la lungime a TPF-ului, rotunjirea partii superioare, sa nu stea apa, si gata stalpul ...




... care chiar functioneaza ...




... asa ca ne-am jucat putin cu diafragma aparatului de fotografiat si lumina stinsa.

Diafragama inchisa la maxim ...




... si deschisa la maxim




Mai trebuie vopsit cu negru, izolatorii cu alb si adaugata tabla cu "Pericol de moarte" dupa care poate sa-si ia locul pe macheta.
Este drept ca avem nevoie de mai multi.
Vor fi plantati alternativ, din 25 in 25 m, evident ca la scara 1/87, unul cu lumina, unul fara lumina.

Spoor!!
 
teo_magdici a spus:
De unde sunt beculetele ?Ca am cautat si eu o gramada prin oras si pe net, dar nu am gasit nimic asemanator.

Beculete gasesti separat dar vaz ca, pentru moment, nu are nimeni.
Becul este de 16 V si impreuna cu abajurul provin de la o lampa Vissmann, cod 6206, adica ceva de genul celei de mai jos

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=VV6924
 
@knd am o rugaminte,
incearca sa folosesti semne de punctuatie si incearca sa spargi ideile in mai multe propozitii, ca sa putem deduce sensul propozitiilor puse una dupa alta,
eu am citit de 3 ori fraza de mai sus sa inteleg ce vrei sa spui si tot nu-s sigur ca am inteles.

p.s. te rog sa citesti si mesajele private!