Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Stalp de lumina home made

Moderator: rrzxxx

DAN C.F.R.

Stalp de lumina home made

Mesaj de DAN C.F.R. » Joi Oct 08, 2009 12:16 pm

Salutare!
Tot pentru halta David am confectionat un stalp de iluminare a rampei de incarcat materiale aflata langa cladirea garii.Materiale folosite:
tub plastic provenit de la betisoare de urechi, elemente provenite de la un pix, un led galben,un buton de cauciuc procenit de la tastatura unui joc.

[Link Removed for Guests]

Am folosit la prelucrarea materialelor o freza electrica cu diferite accesoruii,cutere,pile.
Am o problema cu intensitatea luminii intrucat rezistenta montata de 1k este prea mare pentru un led galben de 2,5v, asa ca voi monta una de aproximativ 500 ohmi.Astept sfaturi in acest sens....
made in home
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Joi Oct 08, 2009 12:38 pm

Foarte frumos ! Chiar cautasem prin forum sa vad ce modalitati exista de confectionare a unor asemenea stalpi.

Mi-ai dat un pont excelent cu aceasta executie. Bravo !
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Joi Oct 08, 2009 12:44 pm

Cred ca ar fi aratat mai realist daca ai fi matuit globul transparent, fie mecanic cu un smirghel de 1000-1200 sau cu chimic, parerea mea.
:grin:
ImagineEu nu sufar de nebunie!
Ma bucur de ea in fiecare clipa !
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Oct 08, 2009 12:53 pm

Rezistenta de balast se alege in functie de LED (tensiune la borne si curent nominal) si de tensiunea de alimentare:

R = (U - ULED) / ILED

unde U este tensiunea de alimentare, ULED tensiunea la bornele LED-ului (circa 2V pentru LED-uri rosu/orange/galben/verde, usor crescatoare in aceasta ordine, respectiv 3 - 3.5V pentru LED-urile albe si albastre) si ILED este curentul prin LED (10 - 15mA), toate marimile fiind exprimate in Sistemul International, adica ohmi / volti / amperi.
LED-urile nu (prea) suporta polarizarea inversa, adica plus la catod si minus la anod, de aceea tensiunea de alimentare trebuie sa fie exclusiv continua, plus la anod si minus la catod.
Am scris mai multe [Local Link Removed for Guests] :-)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
DAN C.F.R.

stalp iluminare home made

Mesaj de DAN C.F.R. » Joi Oct 08, 2009 1:17 pm

Multumesc pentru apreciere si datele furnizate!
made in home
DAN C.F.R.

stalp iluminare home made

Mesaj de DAN C.F.R. » Joi Oct 08, 2009 1:24 pm

Se poate modifica cu usurinta sa fie alb mat...diverse variante:vopsit,matuit,imbracat in hartie alba subtire.
made in home
Stefan

Mesaj de Stefan » Joi Oct 08, 2009 9:36 pm

Felicitari pentru realizare , nu treb neaparat sa folosesti led puteai folosi bec alb(lumina galbena fara sticla vopsita) asa m folosit io la kit ul de la auhagen . Io am mai facut niste stalpi acasa din teava de cupru de 0,2 sau 0,3 nu mai tin minte . Uite aici linkul cu kitul de stalpi [Local Link Removed for Guests] si aici cel cu stalpul facut acasa de mn [Local Link Removed for Guests]
danezu

Mesaj de danezu » Mie Oct 14, 2009 11:17 am

am facut sh eu ceva stalpi de lumina modificand kitul de auhagen de 23 lei...

am pus in loc de baza o teava de 0,5 de cupru se vede in poza...am folosit becuri miniaturizate de 12v 35 mA 0,5 roni buc
danezu

Mesaj de danezu » Mie Oct 14, 2009 11:18 am

sh am mai cumparat niste lampi f ieftine 5 lei buc.. cu 3 brate

de pe railroad.ro
Scrie răspuns

Înapoi la “Instalatii si anexe ”