Canton CF pentru bariera home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

home_made

Member
30 Decembrie 2010
24
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Prima mea constructie pentru inceput este acest tip de canton feroviar special facut pentru o trecere peste calea ferata cu bariera ce va fi folosit pe viitoarea mea diorama . Marimea aleasa este 1/87 si materialele sunt la indemana fiecaruia dintre noi . De ce home made ? Este simplu , o provocare si o satisfactie cand vedem ceva facut de mana noastra . Avantajul ca putem construii aproape din orice materiale ce le avem prin casa la indemana : carton , hartie , agrafe de hartie ,bete de chibrit , scobitori , etc..
Eu am ales sa fac acest tip de canton din furnir de 0,5mm , esenta nu o stiu , bete de chibrit lungi de aproximativ 100mm x3mmx3mm ,plastic transparent pentru geamuri recuperat de la un ambalaj care ambala o macheta , placaj stratificat pentru scara de la intrare , carton subtire , lipici de la Den Braven cu uscare rapida gen "super glue" .
Scule necesare : cuter obisnuit, penseta , foarfeca , si evident linie si creion mecanic cu mina de 0,5 .
Sursa de inspiratie am luat de aici si nu am dorit sa fie copie fidela desenului , am pastrat dimensiunile cat de cat : http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1755&highlight=canton
Cateva poze cu stadiul lucrarii pana acum :



Geamurile si usa le-am construit asa pentru ca modelul original de inspiratie era mult prea migalos si greu de lipt sipcile la geamuri respectiv geamul de la usa . Eu zic ca ara bine si asa pentru inceput . Pe viitor ma mai perfectionez :D
Constructia nu v-a ramane asa , mai trebuie vopsita , consola de curent , cos de fum , posibil sa ii fac si o antena tv terestra sau satelit , inca nu sunt hotarat .
 
Eu vreau sa te felicit pentru ce ai realizat, imi place ceea ce vad si astept sa o prezinti in stadiul in care cantonul va fi vopsit. Cel mai important este insa, e sa iti place tie! Felicitari
 
Astept si eu sa-l vad terminata, spor la pigulit! Te invit aici cred ca o sa-ti placa si tie mmania cartoanelor! http://www.papermodel.ro/forum/index.php