FÎntÎntÎn㒠pentru deservirea gă’rii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

wittman40

Well-Known Member
24 Ianuarie 2011
379
2
Arad - Satu Mare
LOCATION
Arad - Satu Mare
Am hotă’rît s㒠fac ceva ce nu am vă’zut s㒠fie fă’cută’, iar din hîrtie-carton ca s㒠fie mai greu de realizat, modelul care l-am gă’sit este acesta, dar eu vreau ceva specific pentru gara Conop, deci trebuie să’-l modific un pic.


 
Am inceput cu greu si lucrarea acesta, cu greu spun, ca nu am avut destul chef la modelism saptamina acesta, am inceput sa tai leaturi din carton de 0.2 mm la diferite latimi, 0.5, 1 si 2 mm, dupa care am realizat cei doi stilpi de sustinere, neavind poze doar una despre fintina respectiva, este vorba despre fintina garii din Conop care nu de mult a fost darimata si dezactivata. Am gasit doar o poza mai vache unde se vede si fintina respectiva. Din acest motiv am cautat pe internet multe poze care semaneau si inca sunt destule in tara din fericire.
Fintina de la Conop e pe poza cu cladirea de la Conop: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11090
Dupa vopsirea pieselor am construit zidurile si le-am vopsit dupa care am facut si partea rotativa pe care e infasurata lantul sau in cazul meu firul de sirma, acuma ma chinui cu galeata.

 
Felicitari Janos, arata bine de tot! Sigur ca impreuna cu celelate cladiri anexe va arata super pe viitoarea diorama. Oricum frumos lucrat. :aplauze:
 
Tin sa va anunt ca azi m-am suparat tare de tot si am terminat fintina acesta nazdravana, l-am mincat aztazi l-am papat azeara am stat pina la 1 noaptea si azi mi-a fost tare somn la servici si am hotarit ca azi o fac de tot sa nu mai am treaba cu ea
dar nu am facut poze caci sa intunecat. Deci poze numai ce am prins dupamasa restul, maine!


 
wittman40 a spus:
........ am hotarit ca azi o fac de tot sa nu mai am treaba cu ea

:-? Pai eu zic ca te-ai suparat degeaba, mai ai de facut elementul esential pentru care este facuta fantana !
Fara ROATA si galeata nu-si are rostul !
:lol: Spor la rotarit !
 
Daca eu am spus ca m-am suparat si sunt gata cu ea nu cred ca vorbesc degeaba, am precizat ca pozele sunt de pe dupamasa trecuta si s-a intunecat si nu am mai facut poze la bec asadar aseara am gatat si roata, si vopsitul tiglelor si absolut tot, am mai scris ca poze urmeaza azi, dar doar dupa ora 16.

Stima
 
Na, acum cu siguranta cei in miniatura care asteapta trenul la statia Conop H0, pe viitoarea diorama a lui Janos, vor avea posibilitatea sa bea apa rece din fantana H0 si sa se racoreasca in acele zile toride de vara la scara redusa 1.87. Felicitari, imi place cum a iesit! :D